Czym jest Nature Restoration Law? Polska nie zgodziła się na jego przyjęcie. Chocian: "Ma on nakazać państwom wyższe zaszeregowanie obszarów Natura 2000"

2
0
4
Dr Grzegorz Chocian
Dr Grzegorz Chocian / Fot. TVMN

W poniedziałek rozporządzenie Nature Restoration Law zostało przegłosowane większością kwalifikowaną 20 państw członkowskich Unii Europejskiej. Oprócz Polski jego przyjęciu sprzeciwiły się Holandia, Włochy, Węgry, Finlandia i Szwecja. Na ten temat wypowiedział się dr Grzegorz Chocian.

W poniedziałek rozporządzenie Nature Restoration Law zostało przegłosowane większością kwalifikowaną 20 państw członkowskich Unii Europejskiej. Oprócz Polski jego przyjęciu sprzeciwiły się Holandia, Włochy, Węgry, Finlandia i Szwecja, a sprawująca prezydencję w Radzie UE Belgia wstrzymała się od głosu.

Jestem zadowolony z rezultatu głosowania ws. Nature Restoration Law – dokumentu uzgodnionego przez Radę i Parlament Europejski niemal rok temu. To efekt ciężkiej pracy, która popłaciła; w ochronie środowiska nie ma czasu na przerwy - ocenił minister regionu stołecznego Brukseli Alain Maron.

Jak stwierdził urzędnik, odpowiedź na kryzys różnorodności biologicznej to obowiązek Europejczyków, ale również silna karta przetargowa UE w wypełnianiu międzynarodowych zobowiązań w tym zakresie. 

Czytaj więcej: Konferencja "Czy to koniec Europy jaką znamy?". Czy Zielony Ład to przyszłość Europy? Telus: "Bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze"

Czym jest Nature Restoration Law?

Warto przypomnieć, że najważniejsze zapisy wielokrotnie opisywanego na naszych łamach rozporządzenia, do 2030 r. państwa członkowskie będą musiały odbudować co najmniej 30 proc. swoich obszarów lądowych i morskich, natomiast do 2050 r. wszystkie ekosystemy, które wymagają działań naprawczych. Poszczególne rodzaje ekosystemów i siedlisk będą obowiązywały konkretne wskaźniki.

Do 2030 r. priorytetowo mają być traktowane obszary Natura 2000; do tej daty należy też odbudować co najmniej 30% ekosystemów znajdujących się w najsłabszej kondycji - co najmniej 60 proc. do 2040 r. i co najmniej 90 proc. do 2050 r. Konkretne wytyczne dotyczą również odtworzenia osuszonych torfowisk. Do końca obecnej dekady ich ilość ma wynieść co najmniej 30 proc., do 2040 r. 40 proc., a do 2050 r. 50 proc.

Ponadto do 2030 r. w miastach powinno posadzić się co najmniej 3 mld drzew, a co najmniej 25 tys. km rzek ma zostać poddane renaturyzacji. Szczegółowe sposoby realizacji celów będą przedstawiane przez państwa członkowskie w tzw. krajowych planach odbudowy przyrody.

W wywiadzie dla TV Media Narodowe dr Grzegorz Chocian wyjaśnił, że program Natura 2000 ma objąć pierwszeństwo w hierarchii zaszeregowania.

Nature Restoration Law ma nakazać państwom wyższe zaszeregowanie obszarów Natura 2000. W tej chwili, w hierarchii, najwyższym obszarem na przykład w Polsce jest Park Narodowy, a Natura 2000 mniej więcej na 5. miejscu, jednakże ma być na pierwszym miejscu - powiedział dr Grzegorz Chocian.

Przepisy uderzą również w łąki wykorzystywane przez polskich hodowców krów i bydła, które są jedne z największych w Unii Europejskiej. 

Cały wywiad z Grzegorzem Chocianem można obejrzeć na platformie Facebook, Banbye oraz na kanałach telewizyjnych i aplikacji TV Media Narodowe. 

Źródło: tvmn.pl, facebook.com, teraz-srodowisko.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo