Protest nauczycieli pod siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się kolejnych podwyżek. Wiceminister edukacji Piontkowski: "Przez ponad 7 lat systematycznie podwyższaliśmy wynagrodzenia nauczycieli"

2
2
0
Protest nauczycieli pod ministerstwem edukacji
Protest nauczycieli pod ministerstwem edukacji / Fot. PAP/Radek Pietruszka

Przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki trwa pikieta organizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy domagają się m.in. kolejnych podwyżek dla nauczycieli. Sprzeciwiają się także zbyt obszernej według nich podstawie programowej.

  • W piątek w dniu 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki została zorganizowana pikieta przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.
  • Związkowcy domagali się kolejnej podwyżki dla nauczycieli oraz sprzeciwiają się obecnej podstawie programowej.
  • Przedstawiciele resortu przypominają, że przez ostatnie lata rząd przyznał wielokrotnie podwyżki wynagrodzenia.
  • Zobacz także: Ignorancja zachodu. Zapomniany Holokaust. Polacy pod okupacją niemiecką 1939-1944

Przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki trwa pikieta organizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy domagają się m.in. kolejnych podwyżek dla nauczycieli. Sprzeciwiają się także zbyt obszernej według nich podstawie programowej. Zdaniem ZNP, zawód nauczyciela jest dziś degradowany, a edukacja potrzebuje dobrych zmian i dofinansowania.

Wiceminister edukacji, Dariusz Piontkowski, mówi, że te zarzuty są nieuzasadnione, ponieważ – jak podkreśla – rząd aktywnie działa na rzecz poprawy polskiej edukacji. Dodaje, że dzisiejszy protest ma podłoże polityczne.

Związek Nauczycielstwa Polskiego stało się partią polityczną, która wyraźnie opowiedziała się po stronie opozycji totalnej. Nie wiem, co im się nie podoba w podstawach programowych, może to, żeby Polacy znali najnowszą historię. Według nas bez znajomości historii trudno ocenić to, co dzieje się w czasach współczesnych. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, staramy się je podwyższać. Przypomnę, że przez ponad 7 lat systematycznie podwyższaliśmy wynagrodzenia nauczycieli w przeciwieństwie do rządu PO-PSL - powiedział wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Czytaj więcej: Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Uczniowie zostaną pozbawieni nauczycieli? Broniarz: "Nie jestem w stanie wyobrazić sobie tego roku szkolnego"

Wzrost pensji dla nauczycieli w ostatnich latach

Polityk wskazuje, że w ostatnich latach wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę wzrosły o 76 proc., a dyplomowanych i mianowanych o 47 procent. Od 1 stycznia ich pensje mają być wyższe o co najmniej 12,3 procent.

Ponadto w tym roku do 14 października nauczyciele mają otrzymać specjalne nagrody w wysokości 1 tys. 125 zł brutto.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
2
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo