Wspieraj wolne media

Program bezpłatnej mammografii w Polsce. Minister Zdrowia zaprasza do udziału w darmowym badaniu. Katarzyna Sójka: "Rozszerzamy o pięć lat w dół i podwyższamy o pięć lat w górę"

0
2
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Od listopada ruszył program bezpłatnej mammografii w Polsce został poszerzony i mogą z niego korzystać kobiety od 45. do 74. roku życia. Minister Zdrowia Katarzyna Sójka zaprasza wszystkie kobiety do skorzystania z darmowych badań.

Od listopada ruszył program bezpłatnej mammografii w Polsce został poszerzony i mogą z niego korzystać kobiety od 45. do 74. roku życia. Wcześniej program profilaktyczny w kierunku wykrywania raka piersi obejmował kobiety między 50. a 69. rokiem życia.

Czytaj więcej: W Polsce leki na SMA są refundowane. "Rodzice kłamią, aby zebrać miliony i prywatnie podać ten lek"

Minister Zdrowia zaprasza na bezpłatną mammografię

Dzięki prześwietlaniu tkanek piersi promieniami rentgenowskimi można znaleźć nieprawidłowości, zanim będzie je można wyczuć lub zobaczyć. Leczenie niezaawansowanego stadium jest skuteczniejsze i tańsze niż bardziej zaawansowanej choroby. Wychwycenie w porę groźnych zmian daje też pacjentkom ponad 90 proc. szans przeżycia kolejnych pięć lat po diagnozie.

Do skorzystania z badań zachęciła Minister Zdrowia Katarzyna Sójka, która podkreśliła, że jej resort specjalnie poszerzył ofertę do młodszych kobiet.

Rozszerzamy o pięć lat w dół i podwyższamy o pięć lat w górę, czyli kobiety między 45. rokiem życia a 74. rokiem życia będą w Polsce mogły na podobnych zasadach jak do tej pory korzystać z badań profilaktycznych, mammograficznych, do czego bardzo serdecznie zachęcamy - zaznaczyła Minister Zdrowia Katarzyna Sójka.

Prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi rośnie z wiekiem. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
2
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo