Gwara śląska uznana za język regionalny. Prof. Miodek: "Jest konflikt między rozsądkiem a jego brakiem"

9
0
1
Prof. Jan Miodek
Prof. Jan Miodek / Fot. Youtube

Sejm uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Język śląski zostanie wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Na temat gwary śląskiej wypowiedział się profesor Jan Miodek.

Sejm uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za przyjęciem zmiany ustawy głosowało 236 posłów, przeciw było 186, a 5 się wstrzymało. Za projektem opowiedziała się koalicja rządząca i dwóch posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wniosek Konfederacji o odrzucenie projektu nie zyskał poparcia sejmowej większości.

Projektem zajmie się teraz Senat, a następnie jeśli zostanie przyjęty trafi on na biurko Prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa wprowadzi zmianę polegającą na tym, że język śląski zostanie wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi – obok języka kaszubskiego – język regionalny. W praktyce otwiera to drogę do wprowadzenia dobrowolnych zajęć z języka śląskiego w szkołach czy montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie ponad 20 proc. mieszkańców deklaruje posługiwanie się językiem śląskim.

Ponadto na bazie nowych przepisów rząd będzie dofinansowywał z podatków działania w zakresie zachowania języka śląskiego. Oprócz tego do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych zostanie wprowadzonych dwóch przedstawicieli populacji posługującej się językiem śląskim.

 Czytaj więcej: Israel Katz straszy Europę. Irańskie pociski uderzą w europejskie państwa? Szewko: "Otóż Polska ani żaden z krajów na tej mapce nie bombarduje niczyich placówek dyplomatycznych"

Znany profesor trafnie o dyskusji wokół gwary śląskiej

Na temat gwary śląskiej wypowiedział się profesor Jan Miodek, znany w Polsce językoznawca. Podkreślił on, że dyskusja na temat rzekomego języka śląskiego jest nieuzasadniona.

Proszę ode mnie nie wymagać udowodnienia, że może śląszczyzna jest odrębnym językiem, nie żądać jej kodyfikacji, bo to jest nonsens. Naiwność połączona z fanatyzmem. Kapitałem dialektu śląskiego jest jego mozaikowość. Na ten dialekt śląski składa się kilkadziesiąt gwar. Próba kodyfikacji będzie zawsze z krzywdą dla którejś z tych gwar. Nie dajmy się zwariować - stwierdził językoznawca prof. Jan Miodek.

Zdaniem językoznawcy dyskusja o śląskim języku jest żenująca.

Kiedy jednak słyszę, że na Śląsku atakuje się ludzi uważających inaczej, to trudno jest zachować spokój. Myślący Ślązak miał zawsze oficjalną odmianę swojej mowy regionalnej i tą oficjalną odmianą była polszczyzna ogólna. Tak było przez wieki i tak jest dziś - dodał profesor.

Zapytany o to, czy konflikt wokół nadania mowie śląskiej statusu języka regionalnego ma wymiar generacyjny odparł, że nie ma żadnego konfliktu pokoleniowego.

Jest konflikt między rozsądkiem a jego brakiem, między znajomością historii dialektu śląskiego i nieznajomością tej historii. Takie wypowiedzi, jak ta sugerująca, że można pisać "pójdymy" przez "u" pokazują brak tej wiedzy - podkreślił Miodek.

Kapitałem dialektu śląskiego jest jego mozaikowość. Na ten dialekt śląski składa się kilkadziesiąt gwar. Próba kodyfikacji będzie zawsze z krzywdą dla którejś z tych gwar. Nie dajmy się zwariować - wyjaśnił.

Źródło: tysol.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
9
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo