Wspieraj wolne media

Prezydent Duda ekskomunikowany? Katoliccy komentatorzy nie mają wątpliwości. Jest odpowiedź polskiego przywódcy

0
0
1
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda / Fot. Youtube

Redaktor Bogdan Rymanowski w wywiadzie zapytał się Prezydenta Andrzeja Dudy o in vitro. Polski przywódca odpowiedział co myśli o samej ustawie oraz o wyjaśnił, kiedy powinna odbyć się w tej sprawie dyskusja.

Redaktor Bogdan Rymanowski w wywiadzie zapytał się Prezydenta Andrzeja Dudy o in vitro. Odczytał jedno z pytań słuchaczy, który chciał poznać odpowiedź i zdanie prezydenta w sprawie ewentualnej ekskomuniki zaciągniętej na siebie za podpisanie ustawy o państwowym finansowaniu tej procedury.

Jest tak, że politycy muszą podejmować trudne decyzje. Ja nie ukrywam, że była to dla mnie trudna decyzja, ponieważ temat zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro jest dla mnie tematem bardzo trudnym - zaznaczył Prezydent.

Jestem też Prezydentem Rzeczypospolitej związku z czym musiałem brać pod uwagę wiele czynników. Z czynników prawnych to wygląda tak. Po pierwsze to nie była żadna ustawa wprowadzająca w Polsce in vitro, tylko była to ustawa dotycząca wyłącznie finansowania. Po drugie ta ustawa w istocie nie wprowadzała żadnych procedur, bo procedury dopiero zostaną na podstawie tej ustawy wprowadzone aktami wykonawczymi i tu będzie można dyskutować na ile te procedury są etyczne, a na ile powinniśmy poddać to pod dyskusję etyczną i prawną Trybunału Konstytucyjnego - wyjaśnił Andrzej Duda.

Myślę, że powiedzenie, że zrobiłem coś przeciwko wyborcom jest nadużyciem. Proszę zapytać w istocie 10,5 mln tych, którzy na mnie zagłosowało ilu spośród nich uważało, że ja powinienem podpisać tę ustawę. Myślę, że większość - stwierdził polski przywódca.

 

Czytaj więcej: Nadzór nad pandemią i podejście "jednego zdrowia". Gremia dyskutują nad traktatem antypandemicznym

Prezydent zaciągnął na siebie ekskomunikę? Duchowny nie ma wątpliwości

W rozmowie dla "PChTV" ks. prof. Paweł Bortkiewicz odniósł się do podpisania przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o państwowym finansowaniu procedur in vitro. Duchowny wyraźnie podkreślił, że tym aktem polski przywódca jako katolik wykluczył się z Kościoła katolickiego.

Muszę powiedzieć, że rozmowa na ten temat jest dla mnie bardzo trudna i bolesna, ale trzymając się zasad logiki i wiary przede wszystkim, muszę z bólem serca odpowiedzieć twierdząco na to pytanie - podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Zaznaczył przy tym, że w sensie formalnym nie ma mocy, aby orzekać o czynie prezydenta. 

Natomiast z punktu widzenia logiki wiary człowiek, który radykalnie swoim czynem zaprzecza nauczaniu Kościoła wyrażonemu zarówno w Katechizmie Kościoła katolickiego, jak i w dokumentach najwyższej rangi (mam tutaj na myśli Evangelium vitae czy instrukcję Kongregacji Nauki Wiary), wyklucza siebie ze wspólnoty wyznającej określony kodeks wiary i moralności. Niestety, tym podpisem taki akt się dokonał - ocenił etyk.

 

Źródło: tvmn.pl, radiozet.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo