Premier Mateusz Morawiecki szuka większości w Sejmie. Zaskakujące oświadczenie szefa polskiego rządu. "Mamy propozycję dla nowych ugrupowań w Sejmie"

0
0
0
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki / Fot. PAP/Albert Zawada

W poniedziałek Premier Mateusz Morawiecki otrzymał od Prezydenta Andrzeja Dudy misję tworzenia nowego rządu. Obecnie szef polskiego rządu szuka poparcia w Sejmie. Wskazał również, że ma propozycję dla Konfederacji i Trzeciej Drogi, a nawet Lewicy. Potencjalni koalicjanci nie kwapią się jednak do przystąpienia budowania rządu "jedności".

W poniedziałek Premier Mateusz Morawiecki otrzymał od Prezydenta Andrzeja Dudy misję tworzenia nowego rządu. Większość polityków i komentatorów uważa zadanie Morawieckiego za niemożliwe do wykonania. Ponadto rzekomi koalicjanci nie posiadają informacji na temat poza kulisowych rozmów.

Jednakże Morawiecki jest przekonany, że podejmie próbę sformowania rządu i uzyskania wotum zaufania od Sejmu. W piątek wystąpił na konferencji prasowej, gdzie poinformował, że w ciągu 7-8 dni przedstawi skład nowego rządu.

Morawiecki powiedział również, z kim wyobraża sobie stworzenie koalicji - wskazał na Konfederację i Trzecią Drogę. Zapowiedział, że chce wskazać punkty programowe, które łączą program Prawa i Sprawiedliwości z oczekiwaniami wyborców Konfederacji, Trzeciej Drogi, a nawet Lewicy.

Myślę, że Trzecia Droga za chwilę zauważy, że jej rolą ma być tylko gra w orkiestrze pana Tuska. I nie sądzę, żeby wyborcy Trzeciej Drogi byli z tego zadowoleni. Nie głosowali na Platformę, tylko na Trzecią Drogę - stwierdził Morawiecki. 

Pytany, czy prowadzi rozmowy z przedstawicielami innych klubów, Morawiecki odpowiedział twierdząco, ale nie ujawnił żadnych szczegółów. 

Wyborcy zadecydowali w tych wyborach, że chcą innego rządu niż do tej pory. Chcą rządu koalicyjnego, zrównoważonego, z różnych stron sceny politycznej. I dlatego, jak najbardziej, wyobrażam sobie koalicję zarówno z Konfederacją, jak i ze środowiskami Trzeciej Drogi - powiedział.

Panie premierze, jak coś jest spójne z propozycjami Konfederacji to nie może być spójne z propozycjami Lewicy. Niech Pan już da spokój - napisał Tomasz Grabarczyk z Konfederacji, komentując oświadczenie Morawieckiego.

Czytaj więcej: Zabawna sytuacja na konferencji Ministra Cyfryzacji. Pewien dźwiękowiec zadał rozbrajające pytanie. Cieszyński nie zraził się nieznajomością fachowca

Dekalog Polskich Spraw - odważna propozycja premiera

Jednym z punktów DekaloguPolski Spraw są kwestie związane z przedsiębiorcami takie jak dobrowolny ZUS, płatność VAT po opłaceniu faktury i wydłużenie vacatio legis dla spraw podatkowych do ośmiu miesięcy. Morawiecki nie zamierza równocześnie porzucać kluczowej inwestycji czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Chcemy, by średnia płaca osiągnęła pułap 10 tys. zł na koniec kadencji; zamierzamy też wprowadzić dotację 70 tys. zł na start działalności i ustawę o równości płac kobiet i mężczyzn, a także kwotę wolną od podatku do pensji minimalnej - wyjaśnił Morawiecki.

Źródło: dorzeczy.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo