Premier Estonii o masowych deportacjach w głąb Rosji: Zbrodniczy charakter rosyjskich okupacji nie zmienił się
82 lata temu sowieccy okupanci deportowali mężczyzn, kobiety i dzieci z Estonii na Syberię. Wiele osób wówczas zmarło.
- 14 czerwca 1941 rozpoczęły się masowe deportacje obywateli Litwy, Łotwy i Estonii w głąb ZSRR.
- Na Syberię przesiedlono wówczas 18 tys. Litwinów, 15 tys. Łotyszy i 10 tys. Estończyków.
- Kaja Kallas, premier Estonii: Masowe deportacje do Rosji ponownie mają miejsce w okupowanych częściach Ukrainy.
- Zobacz także: Duda rozmawiał z Zełenskim. "Polska realistycznie podchodzi do konieczności przynależności Ukrainy do NATO"
14 czerwca 1941 rozpoczęły się masowe deportacje obywateli Litwy, Łotwy i Estonii w głąb ZSRR. Na Syberię przesiedlono wówczas 18 tys. Litwinów, 15 tys. Łotyszy i 10 tys. Estończyków.
Masowe deportacje do Rosji ponownie mają miejsce w okupowanych częściach Ukrainy. Zbrodniczy charakter rosyjskich okupacji nie zmienił się - zwróciła uwagę w mediach społecznościowych Kaja Kallas, premier Estonii.
82 years ago, Soviet occupiers deported men, women and children from Estonia to Siberia. Many died.
Today we commemorate the victims.
Mass deportations to Russia are now happening again in occupied parts of #Ukraine. The criminal nature of Russia’s occupations has not changed. pic.twitter.com/JNW55AWDxk — Kaja Kallas (@kajakallas) June 14, 2023
Aneksja państw bałtyckich
W myśl postanowień paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 r. kraje bałtyckie znalazły się w sowieckiej strefie wpływów. W konsekwencji w czerwcu 1940 r. Armia Czerwona rozpoczęła okupację tych terenów.
Zanim jednak władze Związku Sowieckiego zajęły Litwę, Łotwę i Estonię, wystosowały wobec tych państw ultimata - odpowiednio 14 i 16 czerwca. Moskwa żądała w nich utworzenia “nowych przyjaznych rządów” oraz zgody na wejście wojsk sowieckich na terytorium tych państw, na co te przystały.
Cały proces okupacji został zakończony w sierpniu 1940 r., kiedy to komunistyczne republiki Litwy, Łotwy i Estonii weszły w skład Związku Sowieckiego.
Niemcy utrzymali w mocy sowieckie przepisy
Estończycy zaczęli dopatrywać się okazji na poprawę swojej sytuacji w ataku Niemiec na ZSRR w czerwcu 1941 roku.
Spontanicznie odbudowywano organy lokalnych estońskich władz państwowych, licząc że dobrze znani z 700-letniego sąsiedztwa Niemcy zezwolą na odbudowę w pełni estońskiego państwa - powiedział historyk dr Jan Kostrzak.
Estończycy mylili się jednak, ponieważ Niemcy utrzymali w mocy sowieckie przepisy o nacjonalizacji przemysłu. Sami wprowadzili terror wobec Żydów i osób, które podejrzewano o współpracę z komunistami. Skala terroru była jednak o wiele mniejsza i wielu Estończyków sympatyzowało z III Rzeszą.
Źródło: twitter, polskieradio.pl, muzeum1939.pl