Wspieraj wolne media

Premier Estonii o masowych deportacjach w głąb Rosji: Zbrodniczy charakter rosyjskich okupacji nie zmienił się

2
1
0
Kaja Kallas
Kaja Kallas / Fot. Egert Kamenik/Flickr

82 lata temu sowieccy okupanci deportowali mężczyzn, kobiety i dzieci z Estonii na Syberię. Wiele osób wówczas zmarło.

14 czerwca 1941 rozpoczęły się masowe deportacje obywateli Litwy, Łotwy i Estonii w głąb ZSRR. Na Syberię przesiedlono wówczas 18 tys. Litwinów, 15 tys. Łotyszy i 10 tys. Estończyków. 

Masowe deportacje do Rosji ponownie mają miejsce w okupowanych częściach Ukrainy. Zbrodniczy charakter rosyjskich okupacji nie zmienił się - zwróciła uwagę w mediach społecznościowych Kaja Kallas, premier Estonii.

Aneksja państw bałtyckich

W myśl postanowień paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 r. kraje bałtyckie znalazły się w sowieckiej strefie wpływów. W konsekwencji w czerwcu 1940 r. Armia Czerwona rozpoczęła okupację tych terenów. 

Zanim jednak władze Związku Sowieckiego zajęły Litwę, Łotwę i Estonię, wystosowały wobec tych państw ultimata - odpowiednio 14 i 16 czerwca. Moskwa żądała w nich utworzenia “nowych przyjaznych rządów” oraz zgody na wejście wojsk sowieckich na terytorium tych państw, na co te przystały.

Cały proces okupacji został zakończony w sierpniu 1940 r., kiedy to komunistyczne republiki Litwy, Łotwy i Estonii weszły w skład Związku Sowieckiego. 

Czytaj także: 83 rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz. Przypominamy sadystyczne zbrodnie Niemców na Polakach podczas II wojny światowej

Niemcy utrzymali w mocy sowieckie przepisy 

Estończycy zaczęli dopatrywać się okazji na poprawę swojej sytuacji w ataku Niemiec na ZSRR w czerwcu 1941 roku. 

Spontanicznie odbudowywano organy lokalnych estońskich władz państwowych, licząc że dobrze znani z 700-letniego sąsiedztwa Niemcy zezwolą na odbudowę w pełni estońskiego państwa - powiedział historyk dr Jan Kostrzak.

Estończycy mylili się jednak, ponieważ Niemcy utrzymali w mocy sowieckie przepisy o nacjonalizacji przemysłu. Sami wprowadzili terror wobec Żydów i osób, które podejrzewano o współpracę z komunistami. Skala terroru była jednak o wiele mniejsza i wielu Estończyków sympatyzowało z III Rzeszą.

Źródło: twitter, polskieradio.pl, muzeum1939.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo