77. sesja Światowego Zgromadzenia Zdrowia. Trwają prace nad niebezpiecznym traktatem pandemicznym. Jest opór kilku państw
W trakcie 77. sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia nie udało się uzgodnić i przyjąć tekstu umowy międzynarodowej. Nie wszystkie państwa zgadzają się ze sobą. Następne posiedzenie INB zaplanowano na lipiec.
- W trakcie 77. sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia nie udało się przyjąć tekstu umowy międzynarodowej.
- Chodzi o zapisy w niebezpiecznym traktacie pandemicznym.
- Następne posiedzenie INB zaplanowano na lipiec.
- Zobacz także: Prokuratura chce aresztować posła Suwerennej Polski. Do Sejmu trafił wniosek
W trakcie 77. sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia nie udało się uzgodnić i przyjąć tekstu umowy międzynarodowej. Brak konsensu w sprawie traktatu pandemicznego wynika głównie z różnicy zdań pomiędzy przedstawicielami państw członkowskich Światowej Organizacji Zdrowia, którzy spierają się najbardziej o kwestie dotyczące finansowania postanowień traktatu.
Jednocześnie przedstawiciele WHO poinformowali, że prace nad porozumieniem zostaną zakończone najpóźniej w ciągu najbliższego roku. Z tego powodu na ostatniej sesji Światowego Zgromadzenia przedstawiciele państw członkowskich WHO zdecydowali się przedłużyć mandat Międzyrządowego Organu Negocjacyjnego. Następne posiedzenie INB zaplanowano na lipiec.
Niebezpieczny traktat pandemiczny Światowej Organizacji Zdrowia
Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne (International Health Regulations) to regulacja WHO, przyjęta w obecnym kształcie w 2005 roku. Podstawowym celem MPZ jest zapobieganie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych na skalę globalną oraz ochrona międzynarodowego transportu i handlu przed zagrożeniami pandemicznymi. MPZ normują m.in. wymianę informacji pomiędzy państwami członkowskimi i WHO o zagrożeniach zdrowotnych a także zasady reagowania na sytuacje nadzwyczajne dotyczące zdrowia publicznego.
Obecnie trwający proces rewizji Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych został zapoczątkowany w 2022 roku, kiedy to, po doświadczeniach z okresu tzw. pandemii COVID-19, miało się okazać, iż w swym obecnym kształcie omawiana regulacja nie jest dostosowana do realiów współczesnego świata.
W trakcie niedawnego spotkania Grupy Roboczej ds. Poprawek do Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (WGIHR), mającego miejsce w dniach od 7 do 8 grudnia przedstawiciele państw członkowskich WHO kontynuowali negocjacje. Rozmowy dotyczyły ponad połowy z 33 artykułów MPZ, do których państwa członkowskie WHO zgłosiły poprawki.
Przed traktatem pandemicznym ostrzegał dziennikarz i podróżnik Wojciech Cejrowski, który stwierdził, że pozwoli on na poddawanie ludności dowolnym procedurom medycznym oraz wprowadzi cenzurę.
Źródło: dorzeczy.pl