Wspieraj wolne media

77. sesja Światowego Zgromadzenia Zdrowia. Trwają prace nad niebezpiecznym traktatem pandemicznym. Jest opór kilku państw

0
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W trakcie 77. sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia nie udało się uzgodnić i przyjąć tekstu umowy międzynarodowej. Nie wszystkie państwa zgadzają się ze sobą. Następne posiedzenie INB zaplanowano na lipiec.

W trakcie 77. sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia nie udało się uzgodnić i przyjąć tekstu umowy międzynarodowej. Brak konsensu w sprawie traktatu pandemicznego wynika głównie z różnicy zdań pomiędzy przedstawicielami państw członkowskich Światowej Organizacji Zdrowia, którzy spierają się najbardziej o kwestie dotyczące finansowania postanowień traktatu.

Jednocześnie przedstawiciele WHO poinformowali, że prace nad porozumieniem zostaną zakończone najpóźniej w ciągu najbliższego roku. Z tego powodu na ostatniej sesji Światowego Zgromadzenia przedstawiciele państw członkowskich WHO zdecydowali się przedłużyć mandat Międzyrządowego Organu Negocjacyjnego. Następne posiedzenie INB zaplanowano na lipiec.

Czytaj więcej: Incydent podczas wizyty Prezydenta Władimira Putina w Korei Północnej. Rosyjscy ministrowie byli mocno zaskoczeni. "Wyjdźcie na korytarz"

Niebezpieczny traktat pandemiczny Światowej Organizacji Zdrowia

Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne (International Health Regulations) to regulacja WHO, przyjęta w obecnym kształcie w 2005 roku. Podstawowym celem MPZ jest zapobieganie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych na skalę globalną oraz ochrona międzynarodowego transportu i handlu przed zagrożeniami pandemicznymi. MPZ normują m.in. wymianę informacji pomiędzy państwami członkowskimi i WHO o zagrożeniach zdrowotnych a także zasady reagowania na sytuacje nadzwyczajne dotyczące zdrowia publicznego. 

Obecnie trwający proces rewizji Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych został zapoczątkowany w 2022 roku, kiedy to, po doświadczeniach z okresu tzw. pandemii COVID-19, miało się okazać, iż w swym obecnym kształcie omawiana regulacja nie jest dostosowana do realiów współczesnego świata. 

W trakcie niedawnego spotkania Grupy Roboczej ds. Poprawek do Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (WGIHR), mającego miejsce w dniach od 7 do 8 grudnia przedstawiciele państw członkowskich WHO kontynuowali negocjacje. Rozmowy dotyczyły ponad połowy z 33 artykułów MPZ, do których państwa członkowskie WHO zgłosiły poprawki. 

Przed traktatem pandemicznym ostrzegał dziennikarz i podróżnik Wojciech Cejrowski, który stwierdził, że pozwoli on na poddawanie ludności dowolnym procedurom medycznym oraz wprowadzi cenzurę.

Źródło: dorzeczy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo