Postęp w dziedzinie produkcji czystej energii? Na horyzoncie elektrownie termojądrowe
Już latem tego roku przemysł fuzji termojądrowej ma doświadczyć znaczącego postępu, jeśli chodzi o produkcję czystej energii elektrycznej. Inwestycje sięgające 6 mln dolarów stają się rzeczywistością.
- Firma Helion chce być pionierem na świecie, “produkując regularnie prąd z dodatnim bilansem energetycznym ze swojego reaktora termojądrowego Polaris i to już latem tego roku”.
- Energia termojądrowa oferuje nieograniczone źródło energii z zerową emisją CO2, eksperci wskazują na spory wzrost globalnego zapotrzebowania na czystą energię do 2050 roku.
- Projekty związane z fuzją jądrową przyciągają inwestorów. Helion zebrał pół miliarda dolarów w 2021 roku, a Microsoft już podpisał umowę z firmą na dostawę energii.
- Zobacz także: Ministerstwo zdecydowało, że uczelnia o. Rydzyka musi zwrócić dofinansowanie. Rektor odpowiada
O sprawie pisze Tomasz Filiński ze Świata Paliw w BiznesAlert.pl. Informuje, że firma Helion chce być pionierem na świecie, “produkując regularnie prąd z dodatnim bilansem energetycznym ze swojego reaktora termojądrowego Polaris i to już latem tego roku”. Przełom w komercjalizacji elektrowni termojądrowych prognozowany jest do końca dekady.
Energia termojądrowa oferuje nieograniczone źródło energii z zerową emisją CO2, eksperci wskazują na spory wzrost globalnego zapotrzebowania na czystą energię do 2050 roku. Fuzja jądrowa, nazywana “kosmiczną” technologią, może być kluczowa dla ludzi i okazać się kluczowa w powstrzymaniu negatywnych skutków zmian klimatycznych, pisze Filiński.
Poważne plany Helion
Projekty związane z fuzją jądrową przyciągają inwestorów. Helion zebrał pół miliarda dolarów w 2021 roku, a Microsoft już podpisał umowę z firmą na dostawę energii między innymi do centrów danych w Waszyngtonie od 2028 roku.
Patrząc na postępy związane z okiełznaniem zjawiska fuzji jądrowej w ostatnich latach, wcale się nie dziwię, że wiele krajów z czołówki światowej konsekwentnie wygasza swoje elektrownie nuklearne - zwłaszcza w dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego - pisze Filiński.
Czytaj także: Krajowe loty poselskie. Rekordzista odbył 426 lotów, latał średnio co 3 dni...
Polska idzie w dobrą stronę?
Autor zaznaczył, że ma spore wątpliwości co do zasadności budowy dwóch elektrowni nuklearnych w Polsce,
Czy perspektywy “atomu” w Naszym kraju można uznać za wielki sukces i krok naprzód, niczym wejście do światowej elity, czy może jednak świadczy to o Naszym zacofaniu, czy nawet braku świadomości, w którą stronę idzie świat - twierdzi.
Źródło: biznesalert.pl