Ministerstwo zdecydowało, że uczelnia o. Rydzyka musi zwrócić dofinansowanie. Rektor odpowiada
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowała, że toruńska uczelnia prowadzona przez o. Tadeusza Rydzyka musi zwrócić otrzymane dotacje. Pisze o “kuriozalnym” naruszeniu.
- Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała o odebraniu dofinansowania na utworzenie jednego z kierunków w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
- Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej: Naruszenie naprawdę kuriozalne – warunkiem koniecznym przyjęcia na studia było zaświadczenie od proboszcza.
- Rektor uczelni podkreślił, że Akademia przyjmuje również studentów, którzy są ateistami, agnostykami lub deklarują się jako wyznawcy innych religii.
- Zobacz także: Spotkanie ministrów środowiska krajów Unii Europejskiej. Skandaliczny pomysł Wiceminister Klimatu i Środowiska. Zielińska: "Polska wzmoże wysiłki w walce ze zmianami klimatycznymi"
Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała o odebraniu dofinansowania na utworzenie jednego z kierunków w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Decyzją Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (Lux Veritatis) zwróci dofinansowanie na utworzenie kierunku „Informatyka medialna”. Naruszenie naprawdę kuriozalne – warunkiem koniecznym przyjęcia na studia było zaświadczenie od proboszcza - napisała w mediach społecznościowych w sobotę 13 stycznia.
Decyzją @MFIPR_GOV_PL Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu(Lux Veritatis) zwróci dofinansowanie na utworzenie kierunku „Informatyka medialna”. Naruszenie naprawdę kuriozalne -warunkiem koniecznym przyjęcia na studia było zaświadczenie od proboszcza. — Katarzyna Pełczyńska (@Kpelczynska) January 13, 2024
Rektor uczelni odpowiada
Ustosunkowując się do powyższego wpisu warto zauważyć, że to w sobotę (a więc w dniu, w którym polskie organy administracji publicznej zwyczajowo nie wydają decyzji administracyjnych) pani minister najwyraźniej uznała, że zaistniał jakiś stan wyższej konieczności i należy niezwłocznie przekazać do opinii publicznej wiadomość o nakazie zwrotu środków finansowych przez AKSiM - skomentował rektor Akademii o. dr Zdzisław Klafka.
Dodał, że “w związku z tak bardzo niestandardowym i nieznanym przepisom Kodeksu postępowania administracyjnego działaniem pani minister, uzasadnione wydają się być następujące pytania natury proceduralnej: W jakim dniu decyzja, o której pisze pani minister, a której stroną jest AKSiM, została wydana? Czy wcześniejsze podanie treści decyzji do opinii publicznej jest dla AKSIM (jako strony postepowania administracyjnego) równoważne z jej skutecznym doręczeniem? Czy także w tym samym trybie (czyli przez platformę X) Uczelnia zostanie poinformowana o przysługujących jej środkach odwoławczych?”.
"Uczelnia przyjmuje również ateistów"
Rektor podkreślił, że uczelnia przyjmuje również studentów, którzy są ateistami, agnostykami lub deklarują się jako wyznawcy innych religii.
O. Klafka zapytał, m.in. “dlaczego tacy studenci nigdy nie zostali przesłuchani w przedmiotowej sprawie w charakterze świadka?”.
To już kolejna tego typu decyzja, w wyniku której fundacja Lux Veritatis może nie otrzymać przyznanego wcześniej dofinansowania.
Czytaj także: Polska narusza prawo UE? Adwokat: Kolejny atak na suwerenność
Wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości wstrzymane
27 grudnia zostały wstrzymane wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości, pieniądze zablokowano aż dla 112 podmiotów. Chodzi m.in. o fundację Lux Veritatis nadającą TV Trwam oraz Instytut Suwerenności i Dziedzictwa w Europie, którym zarządzają czołowi dziennikarze “Do Rzeczy”, podał portal Wirtualne Media.
Łącznie do końca 2026 roku Fundacji ma zostać wypłacone 7 178 028 zł.
Źródło: radiomaryja.pl