Wspieraj wolne media

Portugalia postawiła na cywilizację śmierci. Protest dziewięciu przedstawicieli związków wyznaniowych

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Przedstawiciele dziewięciu związków wyznaniowych wystosowali wspólny protest do władz Portugalii. W piątek parlament tego kraju zatwierdził ustawę legalizującą eutanazję.

  • W piątek portugalski parlament przyjął ustawę o legalizacji eutanazji.
  • Przedstawiciele związków wyznaniowych, wśród których był m.in. kardynał patriarcha Lizbony Manuel Clemente, napisali wspólny list.
  • Zaznaczyli w nim, że zatwierdzona ustawa godzi w zapisane w konstytucji gwarancji ochrony ludzkiego życia.

We wtorek wieczorem dokument legalizujący eutanazję podpisał prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. 

Prezydent Rebelo de Sousa swoją decyzją wytłumaczył portugalskim prawem, które zobowiązuje go do podpisania ustawy, gdyż po marcowym zgłoszeniu prezydenckiego weta izba w piątek większością bezwzględną ponownie ją przegłosowała. 

Według przepisów szef państwa musiał w ciągu 8 dni od przyjęcia ustawy parafować ją lub odmówić podpisania powołując się na klauzulę sumienia.

Protest przeciw legalizacji eutanazji

Przedstawiciele związków wyznaniowych, wśród których był m.in. kardynał patriarcha Lizbony Manuel Clemente, napisali wspólny list zatytułowany „Troszczyć się do końca ze współczuciem”. 

Zaznaczyli w nim, że zatwierdzona ustawa godzi w zapisane w konstytucji gwarancji ochrony ludzkiego życia. Podkreślili, że powstała w ten sposób “szczelina w kwestii ochrony ludzkiego życia, której nie da się naprawić”.

Czytaj także: Przerażający raport dotyczący prawa aborcyjnego w Irlandii. Obrońcy życia muszą zmierzyć się z cenzurą. Cywilizacja śmierci pozbywa się każdego przeciwnika rozwoju ludzkości

Nowe prawo ma zostać zaskarżone do TK

W sobotę krytycznie do nowych portugalskich przepisów odniósł się papież Franciszek, z kolei największe opozycyjne ugrupowanie parlamentu Portugalii, Partia Socjaldemokratyczna, zapowiedziało, że zaskarży nowe prawo do Trybunału Konstytucyjnego.

Od 2017 r. Zgromadzenie Republiki zatwierdzało już pięciokrotnie ustawę legalizującą eutanazję. Dwukrotnie wetował ją prezydent, zaś dwa razy Trybunał Konstytucyjny orzekał, że przepisy te są niezgodne z ustawą zasadniczą.

Podpisana przez głowę państwa ustawa przewiduje, że osoba, która zostanie dopuszczona do tzw. śmierci wspomaganej będzie musiała przejść rozmowy z komisją lekarską, natomiast ta musi stwierdzić u pacjenta cierpienie o dużym stopniu intensywności.

Źródło: opoka.org.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo