Polski rząd poparł rezygnację z paliw kopalnych. 100 mld euro na zwiększenie nakładów na politykę klimatyczną
Polski rząd poparł przyspieszenie odejścia państw Unii Europejskiej od paliw kopalnych podczas Rady UE. Stanowisko zostało przyjęte przed szczytem klimatycznym COP 28.
- Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poparła decyzję o dążeniu do globalnego wycofania paliw kopalnych i przyspieszeniu energetycznej transformacji.
- Według przedstawicieli rządów tego rodzaju paliwa nie służą zwalczaniu ubóstwa energetycznego, ani zapewnieniu sprawiedliwej transformacji.
- Tymczasem wielu ekspertów zwróciło uwagę, że polski rząd zgodził się de facto dodatkowo zadłużyć UE, czyli też Polskę, na kwotę w wysokości 100 mld euro na zwiększenie nakładów na politykę klimatyczną.
- Zobacz także: Lewicowa aktywistka została pozwana o zniesławienie dziennikarza. Musi wpłacić 1000 zł na fundację pro-life
Rada Unii Europejskiej, czyli zgromadzenie ministrów państw członkowskich, przyjęła w Luksemburgu, 16 października, wspólne stanowisko przed zaplanowanym na przełom listopada i grudnia szczytem klimatycznym COP 28 w Dubaju.
Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poparła decyzję o dążeniu do globalnego wycofania paliw kopalnych i przyspieszeniu energetycznej transformacji.
“Zielona transformacja”
Ministrowie (…) uzgodnili, że w trakcie konferencji będą wzywać do jak najszybszego wyeliminowania dopłat do wydobycia paliw kopalnych. Według przedstawicieli rządów tego rodzaju paliwa nie służą zwalczaniu ubóstwa energetycznego, ani zapewnieniu sprawiedliwej transformacji - czytamy na portalu Interia.pl.
W ramach reformy rynku energii UE wywalczyliśmy derogacje dla rynku mocy po 2025 roku, dzięki którym będzie możliwe dalsze wykorzystanie mocy węglowych w naszym miksie energetycznym. Walczymy o bezpieczeństwo energetyczne. Dotrzymujemy słowa! - napisała w mediach społecznościowych Moskwa.
W ramach reformy rynku energii UE wywalczyliśmy derogacje dla rynku mocy po 2025 roku, dzięki którym będzie możliwe dalsze wykorzystanie mocy węglowych w naszym miksie energetycznym. Walczymy o bezpieczeństwo energetyczne. Dotrzymujemy słowa! — Anna Moskwa (@moskwa_anna) October 17, 2023
Czytaj także: Godło "Teraz Polska" pojawiło się na produktach niemieckiej spółki. Udział polskiego kapitału wynosi 0 proc.
100 mld euro na politykę klimatyczną
Tymczasem wielu ekspertów zwróciło uwagę, że polski rząd zgodził się de facto dodatkowo zadłużyć UE, czyli też Polskę, na kwotę w wysokości 100 mld euro na zwiększenie nakładów na politykę klimatyczną.
UE i jej państwa członkowskie podjęły zdecydowanie, by osiągnąć wspólny cel polegający na zebraniu do 2050 r. 100 mld USD na finansowanie działań w związku ze zmianą klimatu w kontekście znaczących działań łagodzących i przejrzystości wdrażania; POTWIERDZA, że cel ten ma zostać osiągnięty w 2023 r. i WZYWA wszystkie pozostałe zainteresowane państwa do wzmożenia wysiłków w tym zakresie - czytamy w konkluzjach ze szczytu Rady UE.
Polski rząd, @moskwa_anna zgodził się 16 października 2023 na Radzie UE, na dodatkowe zadłużenie UE (czyli też Polski) w wysokości 100 mld, euro na zwiększenie nakładów na politykę klimatyczną. Fragment konkluzji pic.twitter.com/snzpP5LqJQ — Krzysztof Sz. (@manerlingpl) October 20, 2023
Jeśli uważają Państwo, że pomiędzy odchodzącym PiS a nadchodzącą koalicją jest jakaś zasadnicza różnica w podejściu do spraw zasadniczych dla polskiego interesu, to polecam lekturę konkluzji szczytu Rady UE w Luksemburgu z 16.10, które to konkluzje poparła również pani minister… pic.twitter.com/6P8jVEOkU7 — Łukasz Warzecha (@lkwarzecha) October 19, 2023
Źródło: interia.pl, pch24.pl, x