Polski rząd poparł rezygnację z paliw kopalnych. 100 mld euro na zwiększenie nakładów na politykę klimatyczną

2
3
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Marcin Obara

Polski rząd poparł przyspieszenie odejścia państw Unii Europejskiej od paliw kopalnych podczas Rady UE. Stanowisko zostało przyjęte przed szczytem klimatycznym COP 28.

  • Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poparła decyzję o dążeniu do globalnego wycofania paliw kopalnych i przyspieszeniu energetycznej transformacji.
  • Według przedstawicieli rządów tego rodzaju paliwa nie służą zwalczaniu ubóstwa energetycznego, ani zapewnieniu sprawiedliwej transformacji.
  • Tymczasem wielu ekspertów zwróciło uwagę, że polski rząd zgodził się de facto dodatkowo zadłużyć UE, czyli też Polskę, na kwotę w wysokości 100 mld euro na zwiększenie nakładów na politykę klimatyczną.
  • Zobacz także: Lewicowa aktywistka została pozwana o zniesławienie dziennikarza. Musi wpłacić 1000 zł na fundację pro-life

Rada Unii Europejskiej, czyli zgromadzenie ministrów państw członkowskich, przyjęła w Luksemburgu, 16 października, wspólne stanowisko przed zaplanowanym na przełom listopada i grudnia szczytem klimatycznym COP 28 w Dubaju.

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poparła decyzję o dążeniu do globalnego wycofania paliw kopalnych i przyspieszeniu energetycznej transformacji. 

“Zielona transformacja”

Ministrowie (…) uzgodnili, że w trakcie konferencji będą wzywać do jak najszybszego wyeliminowania dopłat do wydobycia paliw kopalnych. Według przedstawicieli rządów tego rodzaju paliwa nie służą zwalczaniu ubóstwa energetycznego, ani zapewnieniu sprawiedliwej transformacji - czytamy na portalu Interia.pl.

W ramach reformy rynku energii UE wywalczyliśmy derogacje dla rynku mocy po 2025 roku, dzięki którym będzie możliwe dalsze wykorzystanie mocy węglowych w naszym miksie energetycznym. Walczymy o bezpieczeństwo energetyczne. Dotrzymujemy słowa! - napisała w mediach społecznościowych Moskwa. 

Czytaj także: Godło "Teraz Polska" pojawiło się na produktach niemieckiej spółki. Udział polskiego kapitału wynosi 0 proc.

100 mld euro na politykę klimatyczną 

Tymczasem wielu ekspertów zwróciło uwagę, że polski rząd zgodził się de facto dodatkowo zadłużyć UE, czyli też Polskę, na kwotę w wysokości 100 mld euro na zwiększenie nakładów na politykę klimatyczną. 

UE i jej państwa członkowskie podjęły zdecydowanie, by osiągnąć wspólny cel polegający na zebraniu do 2050 r. 100 mld USD na finansowanie działań w związku ze zmianą klimatu w kontekście znaczących działań łagodzących i przejrzystości wdrażania; POTWIERDZA, że cel ten ma zostać osiągnięty w 2023 r. i WZYWA wszystkie pozostałe zainteresowane państwa do wzmożenia wysiłków w tym zakresie - czytamy w konkluzjach ze szczytu Rady UE.

Źródło: interia.pl, pch24.pl, x

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
3
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo