Wspieraj wolne media

Polska ziemia w rękach Niemców i Holendrów. Rośnie zainteresowanie naszym krajem

3
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Albert Zawada

Zainteresowanie naszym krajem jest coraz większe, w szczególności jeśli chodzi o ziemię oraz mieszkania. Liderami w tych zakupach okazują się Niemcy i Ukraińcy.

  • Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, w ciągu minionego roku obcokrajowcy kupili w Polsce ponad 5,6 tysiąca hektarów gruntów oraz ponad 1 mln metrów kwadratowych mieszkań i lokali użytkowych.
  • Okazuje się, że to województwo zachodniopomorskie cieszyło się największym zainteresowaniem, jeśli chodzi o grunty. Cudzoziemcy kupili tam 1,3 tys hektarów.
  • Najwięcej mieszkań i lokali wykupiono natomiast w województwie mazowieckim - 349 tys metrów kwadratowych.
  • Zobacz także: Żabka testuje nową usługę. Wystarczy 15 groszy, aby kupić 0,5 litra wody

Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, w ciągu minionego roku obcokrajowcy kupili w Polsce ponad 5,6 tysiąca hektarów gruntów oraz ponad 1 mln metrów kwadratowych mieszkań i lokali użytkowych. Gazeta powołała się na dane z raportu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej ziemi i nieruchomości pod prowadzenie działalności gospodarczej nabyli obywatele krajów Europy Zachodniej. 

Gdzie sprzedaje się najwięcej ziemi i mieszkań?

Okazuje się, że to województwo zachodniopomorskie cieszyło się największym zainteresowaniem, jeśli chodzi o grunty. Cudzoziemcy kupili tam 1,3 tys hektarów. Na kolejnym miejscu uplasował się Dolny Śląsk - 740 hektarów oraz Wielkopolska - 717 ha.

Najwięcej mieszkań i lokali wykupiono natomiast w województwie mazowieckim - 349 tys metrów kwadratowych. Następny znów jest Dolny Śląsk - 174 tys m. kw. oraz Małopolska - 125 tys m. kw. 

Czytaj także: Ogromne problemy PKP Cargo. Na horyzoncie ukraiński rywal

Nadal prym wiodą Niemcy

Wśród inwestujących w ziemię i nieruchomości pod prowadzenie działalności gospodarczej nadal na pierwszym miejscu są Niemcy, w których ręce trafiło prawie 2,1 tys hektarów ziemi, a sporo nabyli też Holendrzy (831 ha) oraz obywatele Luksemburga (429 ha). Nie zabrakło też Austriaków (253 ha), Czechów (254 ha) i Belgów (195 ha) - podał “Dziennik Gazeta Prawna”.

Co ciekawe, w przypadku zakupów mieszkaniowych pierwsze miejsce zajęli Ukraińcy, w których ręce trafiło aż 413 tys. metrów kwadratowych. Tuż za nimi znaleźli się Białorusini - 121 tys. m. kw. mieszkań, a następnie  Niemcy - 96 tys. m. kw. i obywatele Izraela - 66 tys. m. kw.

Źródło: gazetaprawna.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo