Wspieraj wolne media

Na torach ma pojawić się ukraiński rywal. Tymczasem polski przewoźnik wnioskuje o postępowanie sanacyjne

2
0
0
Pociąg PKP Cargo
Pociąg PKP Cargo / Fot. Wikimedia Commons

Ukraiński przewoźnik towarowy po roku od rejestracji uzyskał licencję otwierającą drzwi do rynku UE. Tymczasem PKP Cargo ma poważne problemy i wnioskuje do sądu o otwarcie postępowania sanacyjnego.

  • Firma ma kłopoty finansowe, a pod koniec maja tego roku zarząd PKP Cargo zdecydował o uruchomieniu programu skierowania do 30 proc. pracowników na tzw. nieświadczenie pracy na 12 miesięcy.
  • Okazuje się jednak, że to nie koniec problemów spółki. Firma będzie musiała bowiem rywalizować z nowym graczem zza naszej wschodniej granicy.
  • Spółka poinformowała, że zarząd PKP CARGO 27 czerwca podjął decyzję o złożeniu wniosku do sądu o otwarcie postępowania sanacyjnego.
  • Zobacz także: Narodowcy wzięli sprawy w swoje ręce. Patrolują w poszukiwaniu imigrantów

PKP Cargo jest największym przewoźnikiem towarowym na polskich torach, w ostatnim czasie spółka zmaga się jednak z wieloma trudnościami. Firma ma kłopoty finansowe, a pod koniec maja tego roku zarząd PKP Cargo zdecydował o uruchomieniu programu skierowania do 30 proc. pracowników na tzw. nieświadczenie pracy na 12 miesięcy.

Pojawił się ukraiński rywal

Okazuje się jednak, że to nie koniec problemów spółki. Firma będzie musiała bowiem rywalizować z nowym graczem zza naszej wschodniej granicy. Media donoszą, że Ukrainian Railways Cargo Poland, spółka ukraińskich kolei Ukrzaliznycia, uzyskała licencję na przewozy towarowe na terenie Unii Europejskiej. Licencję przyznał jej Urząd Transportu Kolejowego w Polsce.

Ukraiński przewoźnik chce zwiększyć wielkość ruchu przez ukraińsko-polskie przejścia graniczne. 

Dzięki temu spedytorzy z Polski i Ukrainy będą mogli skorzystać z usługi “od drzwi do drzwi” od jednego operatora, bez konieczności zawierania umów z wieloma firmami - podaje portal Business Insider.

Usługi transportowe Ukrainian Railways Cargo Poland mają rozpocząć się w 2025 roku.

Czytaj także: Ważna decyzja ws. handlu w niedzielę. Nieobecność posłów PiS zaważyła

"Jedyna realna szansa na przetrwanie"

Tymczasem zarząd PKP Cargo 27 czerwca podjął decyzję o złożeniu wniosku do sądu o otwarcie postępowania sanacyjnego. 

Postępowanie to jest przeciwieństwem upadłości. Ma na celu uratowanie przedsiębiorstwa, przywrócenie mu płynności i konkurencyjności, przy zachowaniu jak największej liczby potrzebnych miejsc pracy - czytamy w komunikacie PKP Cargo.

Jak podaje spółka, postępowanie sanacyjne jest jej jedyną szansą na przetrwanie i utrzymanie miejsc pracy.

Decyzję o złożeniu wniosku Zarząd podjął mając na względzie najlepszy interes Spółki, jak też jej pracowników oraz akcjonariuszy. W ocenie Zarządu proces restrukturyzacji pod nadzorem sądu umożliwi kontynuowanie działalności operacyjnej w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów dla wierzycieli, pracowników i akcjonariuszy - poinformowała spółka.

 

Źródło: businessinsider.com, x.com, pkpcargo.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo