Wspieraj wolne media

Polska największym producentem chleba w Europie. Co piąta firma z branży żywnościowej dostarcza wyroby. Polska jest istotnym eksporterem poza kraje Unii Europejskiej

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

W raporcie "Branża piekarnicza. Dobre wyniki w 2023 roku oraz umiarkowanie optymistyczne perspektywy na przyszłość", autorstwa Grzegorza Rykaczewskiego wskazano na dużą liczbę firm zajmujących się wyrobami piekarniczymi.

W raporcie "Branża piekarnicza. Dobre wyniki w 2023 roku oraz umiarkowanie optymistyczne perspektywy na przyszłość", autorstwa Grzegorza Rykaczewskiego, eksperta banku Pekao, poinformowano, że na 8 tys. firm działających w polskiej branży produkcji żywności, co 5 firma zajmuje się produkcją wyrobów piekarniczych. 

W publikacji zauważono, że w ostatniej dekadzie struktura branży mocno się zmieniła, co jest efektem przeciwstawnych trendów w dwóch głównych segmentach. Z jednej strony obserwowany jest malejący wolumen pieczywa, a z drugiej wzrost tzw. pozostałych wyrobów. 

Zgodnie z raportem, przeciętnie 20 proc. wartości przychodów branży generują produkty na eksport. Wartość obrotów eksportowanych produktów branży piekarniczej wyniosła w ubiegłym roku 7 proc., dając tym samym 7 pozycję w Unii Europejskiej, natomiast w ujęciu wolumenowym wyniosła 9 proc. dając 4 miejsce. Według analizy Polska jest również istotnym eksporterem poza kraje UE.

Czytaj więcej: Marchew kupujemy z Rosji i Niemiec. Jeszcze niedawno wystarczyła nam polska

Jakie limity na produkty rolne będą obowiązywać od czerwca 2024 roku?

Od czerwca 2024 r. ma obowiązywać kolejny rok bezcłowy i jednostronny, handel produktami rolno-spożywczymi Unii Europejskiej z Ukrainą. Tym razem wprowadzono limity, które z założenia mają za zadanie ograniczyć przywóz wybranych produktów z tego kraju.

Z biegiem czasu na wokandę weszły tzw. limity, czyli ograniczenia w imporcie trzech produktów: cukru, jaj i drobiu, gdzie najpierw latami referencyjnymi miał być rok 2023, kiedy to właśnie najwięcej tych produktów przyjechało do nas z Ukrainy. 

Jak podaje "farmer.pl" projekt rozporządzenia w sprawie przedłużenia o kolejny rok autonomicznych środków handlowych  z Ukrainy, został przegłosowany w Parlamencie Europejskim 23 kwietnia 2024 r. Dla omawianych produktów i grup produktów ma być wprowadzony automatyczny mechanizm przywrócenia przez Komisję Europejską kontyngentów taryfowych i ceł zgodnych z Układem o stowarzyszeniu UE-Ukraina, jeśli import z Ukrainy przekroczy średnią z okresu referencyjnego.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo