Wspieraj wolne media

Polska liderem światowym, jeśli chodzi o gromadzenie złota. NBP w tym roku kupił 70 ton tego surowca

4
0
5
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Od początku roku do końca czerwca tylko Chiny i Singapur kupiły więcej złota niż Polska. W samym drugim kwartale to jednak my byliśmy światowym liderem zakupów tego kruszcu.

W pierwszym półroczu Polska zakupiła 48,41 tony złota, co dało nam trzecią pozycję na świecie, jeśli chodzi o skalę gromadzenia zapasów tego kruszcu. Na pierwszym miejscu był Singapur, który nabył 71,62 tony złota, a później Chiny, które kupiły aż 102,95 tony.

Gdy weźmiemy pod uwagę sam drugi kwartał tego roku (kwiecień-czerwiec), to Polska jest wręcz globalnym liderem, kupując 48,41 ton złota (wobec 45,1 ton w Państwie Środka) - zauważył niezależny dziennikarz Dominik Serwacki.

Zakup złota w NBP na rekordowym poziomie

Według najnowszych danych za lipiec Polska zwiększyła jeszcze swoje zasoby o ok. 22 tony złota. Oznacza to, że tylko w tym roku Narodowy Bank Polski kupił łącznie ok. 70 ton złota.

Z danych NBP wynika, że wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego na koniec lipca wynosiła 17,06 mld euro, podczas gdy na koniec czerwca było to niespełna 15,65 mld euro. To oznacza wzrost o 1,4 mld euro.

Co ciekawe, poza Polską w Unii Europejskiej złoto kupowały tylko Czechy - nabyły 7,6 ton tego surowca.

Polska gorączka złota

Trwa Polska gorączka złota, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że nasze państwo nigdy kupowało w historii takiej ilości kruszcu. Dzieje się tak, gdy obserwujemy globalny trend zwiększania przez banki centralne swoich rezerw ulokowanych w złocie - dodał Serwacki.

Obecnie Polska zajmuje 21. miejsce w rankingu posiadanych rezerw złota (awans o jedno oczko w porównaniu z końcem 2022 r).

Czytaj także: Kto jest przeciwny budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce? "Wystosowaliśmy sprzeciw"

Dlaczego Polska kupuje złoto? 

Zdaniem analityka usługi inwestycyjnej Cinkciarz.pl NBP zakupuje złoto głównie dlatego, aby zwiększyć stabilność polskiego systemu finansowego oraz wzmocnić zaufania inwestorów zagranicznych. 

To ostatnie zostało wyraźnie nadszarpnięte przez wysoką inflację oraz gwałtowne osłabienie złotego, który w ostatnich miesiącach zaczął odrabiać straty - zaznaczył.

Źródło: x, bizblog.spidersweb.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
4
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo