Polska 2050 chce walczyć z hejtem internetowym. Wprowadzi przy tym cenzurę? Posłowie zaprezentowali założenia projektu ustawy
Kilka dni temu podczas konferencji prasowej w Sejmie, posłowie Polski 2050 zaprezentowali założenia projektu ustawy w sprawie walki z tzw. hejtem internetowym. Chcą oni między innymi wprowadzić rozwiązania dla pokrzywdzonych w zakresie zabezpieczenia numeru IP sprawcy.
- Posłowie Polski 2050 zaprezentowali założenia projektu ustawy w sprawie walki z tzw. hejtem internetowym.
- Polska 2050 proponuje między innymi powołanie zespołu parlamentarnego.
- Ich zdaniem dzięki nowym przepisom ma poprawić się bezpieczeństwo młodych i starszych osób w sieci internetowej.
- Zobacz także: Świadomość ekonomiczna maturzystów 2024. Niepokojące informacje. Maturzyści wolą pójść do pracy niż kontynuować edukację
Kilka dni temu podczas konferencji prasowej w Sejmie, posłowie Polski 2050 zaprezentowali założenia projektu ustawy w sprawie walki z tzw. hejtem internetowym. Jak wyjaśnił między innymi poseł Kamil Wnuk, polskie władze ustawodawcze powinny wprowadzić odpowiednie przepisy chroniące innych przed groźbami, wyzwiskami oraz innymi wulgarnymi wpisami.
Hejt ma taką moc, bo hejter czuje się bezkarny, schowany za anonimowością. Nie godzimy się z tym, że zanim organy ścigania wystąpią do administratora strony, to IP hejtera jest nie do wydobycia, bo administrator nie ma obowiązku jego zabezpieczenia i przechowywania - powiedział poseł Polski 2050 Kamil Wnuk.
Polska 2050 proponuje między innymi powołanie zespołu parlamentarnego do spraw walki z hejtem, złożenie projektu ustawy, które umożliwią administratorom na zabezpieczenie adresu IP sprawcy rzekomej mowy nienawiści.
Czas skutecznie zacząć walczyć z hejtem. Proponujemy trzy kroki: powołanie zespołu parlamentarnego ds walki z hejtem złożenie projektu ustawy i w konsekwencji dobre prawo. Sprawca hejtu przestanie być anonimowy, gdyż Administrator strony zabezpieczy na wniosek osoby dotkniętej hejtem numer IP sprawcy co pozwoli poszkodowanym na dochodzenie swoich praw przed Sądem. Nie będzie trzeba ustalić imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania sprawcy przed wytoczeniem powództwa. Cywilne dochodzenie roszczeń będzie możliwe przeciwko anonimowym sprawcom, tzw. ślepy pozew - wyjaśnił poseł Wnuk.
Z kolei poseł Ewa Szymanowska podkreśliła, że dzięki nowym przepisom ma rzekomo poprawić się bezpieczeństwo młodych i starszych osób w sieci internetowej.
Anonimowy hejt w internecie musi się skończyć. Wpływa on negatywnie na życie wielu osób, zarówno młodych, jak i dorosłych. Dzięki mądrym przepisom i ich odpowiedniej egzekucji możemy zapewnić bezpieczeństwo w sieci wszystkim Polkom i Polakom - stwierdziła poseł Polski 2050 Ewa Szymanowska.
❗Badania pokazują, że 37% użytkowników internetu padło ofiarą hejtu, a w grupie młodych osób wskaźnik ten wynosi aż 60%. To bardzo niepokojące dane, wobec których nie możemy pozostawać obojętni. Musimy działać, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się nienawiści w sieci.
Nasze… pic.twitter.com/eiv3WiePZn — Ewa Szymanowska (@EwaeSZet) May 28, 2024
Czytaj więcej: Komisja do spraw rosyjskich wpływów. Szefowa Komisji Europejskiej uderza w Konfederację. Bryłka: "Powinno się zacząć od von der Leyen"
Propozycje Polski 2050 w sprawie walki z hejtem
Posłowie Polski 2050 Szymona Hołowni chcą:
- Zdefiniować pojęcie hejtu/mowy nienawiści w Internecie na potrzeby regulacji na poziomie ustawowym/krajowym celem dochodzenia swoich praw na drodze cywilnej i karnej przez pokrzywdzonych.
- Wyeliminować zjawisko anonimowego hejtu w Internecie.
- Wprowadzić rozwiązania dla pokrzywdzonych w zakresie zabezpieczenia numeru IP sprawcy w celu możliwości dochodzenia swoich praw przed Sądem.
- Nałożyć obowiązki dla Administratora portalu lub strony zabezpieczenia nr IP na żądanie pokrzywdzonego w terminie 3 dni od momentu zgłoszenia z obowiązkiem ich późniejszego wydania właściwemu organowi i uniemożliwienie unikania wydawania danych z uwagi na upływ czasu.
- Wprowadzić nowe rozwiązania w zakresie cywilnego dochodzenia roszczeń przeciwko anonimowym sprawcom tzw. „ślepy pozew”, który ma być realną, cywilną odpowiedzialnością sprawców.
- Chronić przedsiębiorców przed anonimowym hejtem w Internecie uderzającym w renomę firmy – czyny nieuczciwej konkurencji.
- Wprowadzić profilaktykę społeczną w zakresie walki z hejtem/mową nienawiści w Internecie – obowiązki edukacyjne w szkołach oraz kampaniach reklamowych realizowanych przez organy centralne.
Hejter nie będzie anonimowy.#stopHejt. #PL2050
1/2 pic.twitter.com/eNTFiaZbd1 — Joanna (@misia146) May 28, 2024
Źródło: tvmn.pl, x.com, polska250.pl