Protesty kierowców poskutkowały? Bruksela wypracowała nowe rozwiązania prawne. Chodzi o przewóz towarów na Ukrainę
Do ministerstwa infrastruktury wpłynęła odpowiedź unijnej komisarz w sprawie zasad stosowania przepisów umowy między Unią Europejską a Ukrainą. Chodzi o transport drogowy towarów.
- Od kilku tygodni polscy kierowcy protestowali przeciwko działaniom ukraińskich służb, którzy nakładali na nich mandaty.
- Zdaniem ukraińskich mundurowych przewozili oni towar bez potrzebnych zezwoleń, pomimo zawartej wcześniej umowy na linii Unia Europejska-Kijów.
- W piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował o rozstrzygnięciu tej kwestii na poziomie unijnym.
- Zobacz także: Ostatni wywiad prezydenta Ukrainy w BBC wywołał poruszenie na Kremlu. Miedwiediew zareagował na słowa Zełenskiego: "Ma szansę skończyć jak Hitler"
Na mocy umowy z 29 czerwca 2022 r., do 30 czerwca 2023 r. niektóre rodzaje przewozów drogowych towarów pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską zostały, na zasadzie wzajemności, zliberalizowane i nie podlegają wymogom uzyskania zezwoleń przewidzianych w umowach dwustronnych o międzynarodowym transporcie drogowym. Następnie postanowienia tej umowy zostały przedłużone do 30 czerwca 2024 r.
Apel ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka do Komisji Europejskiej był związany z przypadkami nakładania na polskich przedsiębiorców kar za brak zezwoleń, które w myśl umowy UE - Ukraina nie są wymagane.
Komisja Europejska potwierdziła, że ukraińskie służby nie mogą żądać od polskich przewoźników drogowych dodatkowych zezwoleń na transport międzynarodowy. Jesteśmy zdeterminowani, aby pomagać walczącej z rosyjską agresją Ukrainie, ale powinna zostać zachowana równowaga we wzajemnym traktowaniu przedsiębiorców wykonujących przewozy towarów - przekazał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Czytaj więcej: Polscy przewoźnicy karani mandatem? Kierowcy boją się podróżować na Ukrainę. "Niby nie ma zezwoleń, a mandaty są" [WIDEO]
Co dalej z umową między UE a Ukrainą?
Umowa między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego szczegółowo określa warunki wykonywania przewozów drogowych przez przewoźników unijnych i ukraińskich. Na stronie Unii Europejskiej przedstawiony został cel i zakres tej umowy.
Minister Adamczyk przypomniał, że pierwotna propozycja Komisji Europejskiej o przedłużeniu obowiązywania umowy UE - Ukraina dotyczyła bliżej nieokreślonego terminu, tj. do momentu zakończenia działań wojennych. Wyjaśnił on również, że umowa została przedłużona do 30 czerwca 2024 roku.
Źródło: dorzeczy.pl