Sondaż. Polacy zostali zapytani co sądzą o budowie elektrowni jądrowych w naszym kraju. Rośnie zaufanie rodaków do tej technologii
Instytut Badań Pollster przeprowadził dla Super Expressu sondaż. Zapytano się w nim Polaków, co sądzą na temat budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju.
- Polskie władze od kilku lat próbują doprowadzić do rozpoczęcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju.
- W międzyczasie zmieniło się również nastawienie samych Polaków do tego typu elektrowni.
- Na polecenie Super Expressu pracownia Instytut Badań Pollster przeprowadziła sondaż i zbadała obecne nastroje Polaków.
- Zobacz także: Warszawa przejęła szkołę dla dzieci dyplomatów. Jest odpowiedź ze strony rosyjskiego ambasadora. Andriejew: "Centrala podejmuje decyzje"
62% Polaków jest za budową elektrowni atomowych w Polsce, przeciwnego zdania jest zaledwie 23% pytanych. Tak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego dla „Super Expressu”. Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce ma powstać do 2033 roku. Wiadomo już już, że będzie budowana przy współudziale Amerykanów z koncernu Westinghouse. Pierwsza lokalizacja tzw. dużego atomu to Lubiatowo-Kopalino, gdzie Westinghouse postawi trzy reaktory AP1000.
To jest bardzo czytelny sygnał dla polityków pokazujący, że Polacy chcę energii jądrowej - stwierdził Jakub Wiech, redaktor naczelny serwisu energetyka24.pl w wypowiedzi dla "magnapolonia.org".
Czytaj więcej: Likwidacja zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną
Czas postawić na elektrownie jądrową
Wyniki sondażu nie pozostawiają żadnych wątpliwości, większość Polaków chce budowy elektrowni jądrowych. Jakub Wiech twierdzi, że politycy powinni takie badanie odczytać jako wyraźny sygnał, że energetykę jądrowa trzeba wyłączyć poza wszelkie podziały i bieżące spory.
Poparcie społeczeństwa jest bardzo wysokie z dwóch powodów. Po pierwsze traumy związane z Czarnobylem, czy Fukushimą zostały już przepracowane. Po drugie, zdajemy sobie sprawę, że w dobie transformacji energetycznej, atom jest konieczny, żeby zapewnić bezpieczny proces przejścia do gospodarki niskoemisyjnej - podkreślił Wiech.
Rząd planuje budowę trzech elektrowni, ale ambitne plany w zakresie budowy małych reaktorów modułowych SMR mają także Orlen i KGHM, koncerny kontrolowane przez skarb państwa.
Źródło: magnapolonia.org, se.pl