Wspieraj wolne media

Likwidacja zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube/Radio Lublin

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie mógł występować w postępowaniach w sprawach cywilnych z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Prezydent podpisał ustawę.

  • Prezydent Andrzej Duda podpisał 20 kwietnia tzw. ustawę deregulacyjną o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.
  • Rzecznik MŚP napisał na Twitterze, że na taką decyzję "czekaliśmy 4 lata", dodał, że "ZUS nie będzie już tak bezkarny jak dotychczas".
  • Dodał, że to instytucja, która nie działa zgodnie z zasadami Konstytucji Biznesu.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 20 kwietnia tzw. ustawę deregulacyjną o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz będzie mógł występować przed sądami powszechnymi broniąc przedsiębiorców w sprawach dotyczących prawa pracy i ubezpieczeń społecznych - poinformowało w mediach społecznościowych Biuro Rzecznika MŚP.

“ZUS nie będzie już tak bezkarny”

Abramowicz napisał na Twitterze, że na taką decyzję “czekaliśmy 4 lata”, dodał, że “ZUS nie będzie już tak bezkarny jak dotychczas”. Rzecznik MŚP stwierdził, że to instytucja, która nie działa zgodnie z zasadami Konstytucji Biznesu.

Czytaj także: Wakacje kredytowe. Czy zostaną one przedłużone? Jakie plany ma polski rząd? Piotr Muller: "Na ten moment nie zapadły żadne decyzje"

Jednoinstancyjność postępowania administracyjnego

Na uwagę zasługuje wprowadzenie zasady, zgodnie z którą w postępowaniu administracyjnym decyzja wydana w pierwszej instancji będzie decyzją ostateczną. 

Dotyczy to sytuacji, gdy organ w całości uwzględnił żądanie strony - w konsekwencji w takiej decyzji odstępował będzie także od uzasadnienia. Jeśli więc strona otrzymuje decyzję, która jest zgodna z jej żądaniem, nie musi czekać na upływ terminu do wniesienia odwołania, albo chcąc skrócić ten czas, składać oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do odwołania.

Ustawa deregulacyjna wprowadza również zmiany do Kodeksu postępowania cywilnego. Warto podkreślić, że na ich mocy, organizacje pozarządowe zyskają uprawnienie do wytaczania powództw lub przystępowania do już toczących się postępowań sądowych na rzecz każdego przedsiębiorcy, który jest członkiem tej organizacji.

Źródło: twitter, experto24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo