Polacy mają dość bezbronności? Rośnie popyt na broń osobistą. Wprowadzono ułatwienia dla funkcjonariuszy po służbie
W Polsce gwałtownie wzrosła liczba pozwoleń wydawanych na broń ochrony osobistej. Jako powód podano nie tylko rosnące zainteresowanie obywateli, ale także funkcjonariuszy służb policyjnych.
- W Polsce gwałtownie wzrosła liczba pozwoleń wydawanych na broń ochrony osobistej.
- Łącznie w rękach 324 000 Polaków, którzy mają legalne prawo do jej posiadania, znajduje się obecnie łącznie 843 tys. sztuk broni.
- Od ubiegłego roku polskim funkcjonariuszom łatwiej jest uzyskać pozwolenia na broń do użytku osobistego.
- Zobacz także: Olsztyński teatr szydzi z objawienia Matki Boskiej. Wszystko za publiczne pieniądze
Jak podaje w piątek "Rzeczpospolita", w Polsce gwałtownie wzrosła liczba pozwoleń wydawanych na broń ochrony osobistej. Jako powód podano nie tylko rosnące zainteresowanie obywateli, ale także funkcjonariuszy służby, którzy korzystają z wprowadzonych w ostatnim czasie ułatwień w dostępie do broni.
Przytaczane przez dziennik dane wskazują, że łącznie w rękach 324 000 Polaków, którzy mają legalne prawo do jej posiadania, znajduje się obecnie łącznie 843 tys. sztuk broni różnego rodzaju. Oznacza to, że w ciągu zaledwie jednego roku policja wydała zezwolenia prawie 41 tys. nowych osób. W rezultacie arsenał broni prywatnej powiększył się o ponad 83 tys.
Największe zainteresowanie podobno budzi broń pozyskiwana w dwóch celach: kolekcjonerskim i sportowym i tendencja ta utrzymuje się od kilku lat. Rzeczpospolita zauważyła jednak jedną zupełnie nową zmianę: liczba osób, które uzyskały pozwolenie na posiadanie broni do celów ochrony osobistej, wzrosła wykładniczo, gdyż w ciągu ostatniego roku ich liczba wzrosła do 6242. Dla porównania w 2021 r. dotyczyło to zaledwie 81 osób; rok później było to 154.
Czytaj więcej: Pierwszy wywiad byłego Ministra Sprawiedliwości od wielu miesięcy. Opowiedział o swojej chorobie. Ziobro: "Jestem zmuszony zabrać głos"
Ułatwienia dla funkcjonariuszy po służbie
Co więcej, od ubiegłego roku polskim funkcjonariuszom łatwiej jest uzyskać pozwolenia na broń do użytku osobistego. W związku z trwającą wojną na Ukrainie ideą tej zmiany prawa było wzmocnienie potencjału obronnego kraju. Przełożyło się to również na wzrost statystyk dotyczących posiadania broni.
W Polsce, aby uzyskać pozwolenie na broń, oprócz spełnienia ogólnych wymagań, takich jak niekaralność, ukończenie 21 lat, posiadanie stałego miejsca zamieszkania w Polsce oraz dobry stan zdrowia psychicznego, wymagane jest m.in. członkostwo w stowarzyszeniu i zdanie egzaminu. Szczególnie w ostatnich latach powstały tysiące takich stowarzyszeń strzelecko-zbierackich.
Źródło: rp.pl, tvpworld.com