Podpisanie umowy koalicyjnej. Liderzy opozycji zawarli porozumienie. Zobacz co zawiera treść długo oczekiwanej umowy
Liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy oficjalnie podpisali umowę koalicyjną. Ich kandydatem na premiera jest przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
- W piątek liderzy opozycji tj. Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy podpisali umowę koalicyjną.
- Wskazali jednocześnie, że ich oficjalnym kandydatem na premiera jest Donald Tusk.
- Ujawniono również treść tejże umowy, która zawiera szereg podpunktów.
- Zobacz także: Konfederacja ma już gotowe projekty ustaw. Poseł Michał Wawer: "Zamierzamy złożyć projekt ustawy o obniżeniu podatku VAT na energię elektryczną"
Liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy oficjalnie podpisali umowę koalicyjną. Ich kandydatem na premiera jest Donald Tusk, który podczas konferencji prasowej przekonywał, że nigdy nie doświadczył tak otwartych i szczerych rozmów.
Jesteśmy gotowi parafować za chwilę tekst umowy koalicyjnej, który będzie dla nas zbiorem drogowskazów i rekomendacji. Chociaż nie działaliśmy pod presją czasu, szybko i zgodnie zakończyliśmy pracę nad tym dokumentem. Rocznica odzyskania niepodległości bardzo nas zobowiązuje - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
Szef Platformy Obywatelskiej chwalił atmosferę panującą podczas rozmów koalicyjnych.
Nigdy nie doświadczyłem negocjacji, które były prowadzone z takim wzajemnym zaufaniem i pozytywnym podejściem - dodał Donald Tusk.
Umowa koalicyjna została podpisana przez liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. pic.twitter.com/XD8eJNrXXv — PlatformaObywatelska (@Platforma_org) November 10, 2023
Czytaj więcej: Antysemickie incydenty w Niemczech. Scholz zabrał głos w sprawie tych wydarzeń. "Wstydzę się. Nie będę tego tolerował"
Treść umowy koalicyjnej
W mediach pojawił się również spis umowy koalicyjnej, która obejmuje zakres współpracy w ramach rządu. Treść odnosi się do wielu aspektów życia państwa oraz światopoglądowego.
Naprawimy i odpolitycznimy media publiczne. Stały się one w dużej mierze odpowiedzialne za rozłam w społeczeństwie, szerzenie kłamstw oraz celowo urządzane nagonki i kampanie nienawiści, prowadzące do rozbicia wspólnoty narodowej. Zobowiązujemy się podjąć wszystkie niezbędne kroki, by niezwłocznie przerwać ten proceder i wyciągnąć konsekwencje wobec siejących nienawiść za pieniądze publiczne - czytamy w treści umowy koalicyjnej.
Umowa koalicyjna: naprawimy i odpolitycznimy media publiczne. Stały się one w dużej mierze odpowiedzialne za rozłam w społeczeństwie, szerzenie kłamstw oraz celowo urządzane nagonki i kampanie nienawiści, prowadzące do rozbicia wspólnoty narodowej. Zobowiązujemy się podjąć… — Łukasz Bok (@LukaszBok) November 10, 2023
Wzmocnimy prawa kobiet, które będą kluczowym obszarem działań Koalicji. Unieważnimy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Kobiety mają prawo decydowania o sobie. Państwo zapewni szczególne wsparcie dla par planujących rodzicielstwo poprzez finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych - czytamy dalej.
Umowa koalicyjna: Wzmocnimy prawa kobiet, które będą kluczowym obszarem działań Koalicji. Unieważnimy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Kobiety mają prawo decydowania o sobie. Państwo zapewni szczególne wsparcie dla par planujących rodzicielstwo poprzez finansowanie… — Łukasz Bok (@LukaszBok) November 10, 2023
Koalicja chce zdecydowanej poprawy jakości i dostępności systemu ochrony zdrowia. Podniesiemy nakłady na ochronę zdrowia. Zniesiemy limity na leczenie przez NFZ. Wprowadzimy mechanizmy oddłużania szpitali i urealnimy wycenę świadczeń zdrowotnych. Zapewnimy powszechną i dostępną pomoc psychologiczną i psychiatryczną finansowaną przez państwo. Zwiększymy rolę placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Rozszerzymy uprawnienia przedstawicieli innych zawodów medycznych i niemedycznych, by usprawnić funkcjonowanie systemu. Dołożymy wszelkich starań, aby skrócić kolejki do specjalistów - podkreślono.
Umowa koalicyjna: Koalicja chce zdecydowanej poprawy jakości i dostępności systemu ochrony zdrowia. Podniesiemy nakłady na ochronę zdrowia. Zniesiemy limity na leczenie przez NFZ. Wprowadzimy mechanizmy oddłużania szpitali i urealnimy wycenę świadczeń zdrowotnych. Zapewnimy… — Łukasz Bok (@LukaszBok) November 10, 2023
Czytaj więcej: Słowacja domaga się ożywienia relacji w Grupie Wyszehradzkiej. Premier Robert Fico nalega na Czechy. Praga czeka na nowy rząd w Polsce
Prezydent powierzył misję tworzenia rządu Morawieckiemu
Prezydent Andrzej Duda wygłosił w poniedziałek orędzie, w którym poinformował, że w ramach tzw. pierwszego kroku postanowił powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, jako przedstawicielowi partii, która wygrała wybory.
Politycy opozycji uważają, że szef rządu dostał zadanie nie do wykonania i że w nowym parlamencie nikt nie podejmie się koalicji z PiS. Ich zdaniem prezydent od razu powinien desygnować Tuska.
W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, Koalicja Obywatelska zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, a Nowa Lewica - 26, co daje im większość 248 posłów. Rządzące od ośmiu lat Prawo i Sprawiedliwość dostało w wyborach najwięcej głosów, ale mandatów będzie miało 194 (do samodzielnej większości potrzeba 231).
Źródło: dorzeczy.pl, twitter.com/x.com