Słowacja domaga się ożywienia relacji w Grupie Wyszehradzkiej. Premier Robert Fico nalega na Czechy. Praga czeka na nowy rząd w Polsce
Premier Słowacji Robert Fico, skierował pismo w sprawie ożywienia współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej do szefa rządu Czech, które przewodniczą obecnie V4. Słowacki Minister Spraw Zagranicznych Juraj Blanar wskazał najważniejsze tematy do omówienia.
- Premier Słowacji Robert Fico, skierował do szefa czeskiego rządu wniosek o ożywienie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
- To obecnie Czechy odpowiadają za organizowanie spotkań między prezydentami państw, premierami i ministrami.
- Słowacki Minister Spraw Zagranicznych Juraj Blanar wskazał także na najważniejsze tematy, które miałyby zostać przedyskutowane.
- Zobacz także: Dalsza pomoc Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. Biały Dom zabiera głos. Karine Jean-Pierre: "Pomoc dla Ukrainy musi być kontynuowana"
W ostatnim czasie nowy premier Słowacji Robert Fico, skierował pismo w sprawie ożywienia współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej do szefa rządu Czech, które przewodniczą obecnie V4. Spotkanie miałoby się odbyć w tym tygodniu. Słowacki Minister Spraw Zagranicznych Juraj Blanar poinformował, że tematy, które łączą Grupę to m.in. kwestia rewizji długookresowych ram finansowych w Unii Europejskiej i pakt migracyjny.
Profesor Mieczysław Ryba przypominał, że pewien podział w V4 nastąpił po wybuchu wojny na Ukrainie i dotyczy to odmiennej polityki, jaką prowadziły Węgry względem tego konfliktu.
Mieliśmy do czynienia z pewnymi konfliktami za poprzedniej kadencji rządów w Czechach, za rządów premiera Babisza, chociażby związanych z kopalnią Turów. Różnice się pojawiały, ale bez Grupy Wyszehradzkiej trudno sobie wymyślić Trójmorze, więc jeśli chce się realizować jakiś alternatywny projekt w Europie Środkowej, to jest to kręgosłup całego układu - ocenił prof. Mieczysław Ryba.
Czechy natomiast zapowiadają, że zwołają spotkanie V4 wtedy, gdy zostanie wyłoniony nowy rząd w Polsce. Jak podkreśliła strona czeska, wówczas będzie można rozmawiać o konkretach. Obecnie w Pradze trwają przygotowania do szczytu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej.
Co to jest Grupa Wyszehradzka?
Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości.
Ideą utworzenia Grupy była intensyfikacja współpracy w zakresie budowy demokratycznych struktur państwowych oraz wolnorynkowej gospodarki, a w dalszej perspektywie uczestnictwo w procesie integracji europejskiej. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Václav Havel oraz premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.
Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i UE.
Poza kwestiami europejskimi, współpraca w ramach V4 koncentruje się przede wszystkim na sprawach dot. Europy Środkowej, wymianie informacji, a także kooperacji w zakresie kultury, nauki, edukacji oraz wymiany młodzieży. Priorytetowymi obszarami współpracy są rozbudowa infrastruktury transportowej oraz umacnianie bezpieczeństwa energetycznego w regionie. Istnieje również mechanizm współpracy z krajami trzecimi w formule "V4+".
We współpracę wyszehradzką zaangażowane są liczne i zróżnicowane podmioty: prezydenci, premierzy, ministrowie, parlamenty, instytucje rządowe, organizacje pozarządowe, ośrodki naukowe, uczelnie czy instytucje kultury.
Źródło: radiomaryja.pl, gov.pl