Rząd Prawa i Sprawiedliwości poszukuje funduszu do budżetu. Do konsultacji społecznych trafił kontrowersyjny projekt. Przedsiębiorcy obawiają się o swoją przyszłość
Polski rząd pracuje nad nowymi przepisami, które mają anulować przedsiębiorstwom przedawnienie związane z zobowiązaniami podatkowymi. Rzecznik rządu Piotr Muller, wyjaśnił na jakim etapie znajduje się ustawa. Eksperci i przedsiębiorcy ostrzegają przed załamaniem się rynku.
- Ministerstwo finansów opublikowało projekt ustawy o likwidacji mechanizmu anulującego przedawnienie zaległości podatkowych dla firm.
- Rzecznik rządu Piotr Muller podczas konferencji prasowej wyjaśnił na czym polega ustawa i na jakim etapie się ona znajduje.
- Eksperci i przedsiębiorcy wskazują, że po zmianie przepisów, prowadzenie przedsiębiorstwa może być znacznie utrudnione.
- Zobacz także: Bąkiewicz: Jak nie będzie Polaków, to będą tutaj obcokrajowcy, będą imigranci
Polski rząd pracuje nad nowymi przepisami, które mają anulować przedsiębiorstwom przedawnienie związane z zobowiązaniami podatkowymi. Jak wyjaśnił rzecznik rządu Piotr Muller, projekt ten jest podany do konsultacji społecznej, która może zgłosić swoje zastrzeżenia, a partia rządząca wówczas mogłaby narzucić na projekt nowe poprawki.
To są konsultacje społeczne, odbywają się i jeśli będą zgłoszone uwagi, to pewnie zostanie poprawione. Jeśli chodzi o niezapłacone podatki, Skarb Państwa stara się, by osoby, które nie zapłaciły nienależnych podatków, te podatki zapłaciły - powiedział rzecznik rządu.
Ten projekt nie jest obowiązującym prawem, nie został przyjęty przez rząd, podlega konsultacjom społecznym. Jeśli uwagi będą zgłaszane w szerszym zakresie, nie wykluczam korekty przepisów - dodał Piotr Muller.
Czytaj więcej: Tych długów nie musisz spłacać. Przedawniają się w 2023 roku
Koniec z przedawnieniem zobowiązań podatkowych?
Chodzi o nowelizację ordynacji podatkowej, której projekt został opublikowany na stronach ministerstwa finansów. Według "Gazety Wyborczej" ostrzega, że zgodnie z nim bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, z dniem wszczęcia kontroli celno-skarbowej.
Obecnie zgodnie z prawem po upływie pięciu lat fiskus nie może już dochodzić niezapłaconej daniny. Tak stanowi ta sama ordynacja podatkowa, która teraz ma zostać znowelizowana.
Teraz, po zmianie prawa, wystarczy, że fiskus ogłosi, że rozpoczyna kontrolę celno-skarbową i przedawnienie będzie zawieszone. To może oznaczać, że skarbówka będzie mogła prowadzić kontrolę, jak długo będzie chciała i kontrolować na przykład zaległości podatkowe sprzed siedmiu czy dziewięciu lat - ostrzega dr Antoni Kolek, ekspert Pracodawców RP.
Źródło: money.pl