Petycja do prezydenta ws. in vitro. Obrońcy życia: Metoda ta nie leczy niepłodności i jest mało skuteczna
Obrońcy życia apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa. Zwracają uwagę, że ten zabieg zaprzecza wartości życia ludzkiego i jest mało skuteczny.
- W środę posłowie w głosowaniu sejmowym zdecydowali o przyjęciu projektu ustawy o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa.
- Obrońcy życia apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował projekt, gdy tylko do niego trafi.
- Wskazują, że procedura in vitro stoi w sprzeczności z art. 30 Konstytucji i “uderza w przyrodzoną i niezbywalną godność człowieka, której poszanowanie i ochrona są obowiązkiem władz publicznych”.
- Zobacz także: Ustawa wiatrakowa. PiS zapowiada wniosek do prokuratury regionalnej oraz do CBA
W środę posłowie w głosowaniu sejmowym zdecydowali o przyjęciu projektu ustawy o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa. Na ten cel, z pieniędzy podatników, miałoby trafiać co roku co najmniej 500 mln zł.
Petycja do prezydenta
Obrońcy życia apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował projekt, gdy tylko do niego trafi.
In vitro jest ze swojej istoty procedurą eugeniczną i zaprzeczającą wartości życia ludzkiego. W jej trakcie dochodzi bowiem do selekcji ludzi (będących na etapie zarodka), a zatem do pozwolenia na dalszy rozwój wybranym oraz do odrzucenia i “zamrożenia” innych ze względu np. na określony genotyp lub upośledzenie - czytamy w petycji do prezydenta.
Obrońcy życia wskazują, że procedura in vitro stoi w sprzeczności z art. 30 Konstytucji i “uderza w przyrodzoną i niezbywalną godność człowieka, której poszanowanie i ochrona są obowiązkiem władz publicznych”.
Czytaj także: Tysiące katolików na Marszu dla Życia i Rodziny na Dominikanie. Uczestnicy przeszli pod hasłem "Krok dla mojej rodziny 2023"
Obrońcy życia: Metoda in vitro nie leczy niepłodności i jest mało skuteczna
Zwracają uwagę, że in vitro nie leczy niepłodności, metoda ta “nie zawiera bowiem elementów kuracji lub operacji, które mogłyby faktycznie wpłynąć na poprawę płodności mężczyzny lub kobiety”.
Dodają też, że procedura jest bardzo mało skuteczna. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wskazują, że ciążą kliniczną kończy się w Polsce jedynie ok. 39 proc. procedur zapłodnienia pozaustrojowego.
Warto również podkreślać, że tak znaczne dofinansowanie tej metody może zwiększyć popularność tzw. biznesu reprodukcyjnego opartego na przedmiotowym traktowaniu dziecka, na zasadzie towaru czy produktu, a nie pełnoprawnej osoby - podkreślają pro-liferzy.
Petycję można podpisać na stronie dzieckodaremnietowarem.pl.
500 mln zł na #invitro: nieskuteczną i nieetyczną eugenikę 😡
Nie ma na to naszej zgody!
I bez złudzeń: nie liczymy na Senat,więc od razu apelujemy do @prezydentpl @AndrzejDuda o weto, gdy tylko projekt trafi do niego!
Ocalmy tysiące istnień ludzkich!https://t.co/yt0mjGYf3q — Marcin Perłowski (@perlowskim) November 29, 2023
Źródło: dzieckodaremnietowarem.pl