POLSA podpisała kolejne umowy z Europejską Agencją Kosmiczną. Polski sektor kosmiczny rośnie w siłę. Ambitne projekty czekają na finalną realizację

1
0
0
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - ISS
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - ISS / Fot. Unsplash

W resorcie rozwoju i technologii podpisano we wtorek trzy porozumienia pomiędzy Polską, a Europejską Agencją Kosmiczną dotyczące rozwoju sektora kosmicznego w naszej Ojczyźnie. Umowy oznaczają m.in., że kolejny Polak poleci w kosmos. Planowane jest to na drugą połowę przyszłego roku. Oprócz tego porozumienie dotyczy organizacji stażu dla Polaków w ESA, do których pierwszy nabór planowany jest na wrzesień tego roku.

W resorcie rozwoju i technologii podpisano we wtorek trzy porozumienia pomiędzy Polską, a Europejską Agencją Kosmiczną dotyczące rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Umowy oznaczają m.in., że kolejny Polak poleci w kosmos. Planowane jest to na drugą połowę przyszłego roku. Oprócz tego porozumienie dotyczy organizacji stażu dla Polaków w ESA, do których pierwszy nabór planowany jest na wrzesień tego roku.

Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, powiedział, że umowy pomiędzy Polską, a Europejską Agencją Kosmiczną mają także zagwarantować szybszy rozwój polskim firmom związanym z branżą kosmiczną.

Chcielibyśmy, ażeby przemysł kosmiczny w Polsce, który już dzisiaj dość dobrze funkcjonuje, bo mamy 400 firm, które działają w tej branży, ażeby one – poprzez umowę i współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną – nabrały dynamiki, żeby weszły na wyższy poziom i uczestniczyły w tworzeniu najwyższych technologii. To jest niezwykle ważne, żeby te firmy miały wsparcie i szansę na kooperację z ESĄ, aby to wszystko, co robią, było skoordynowane i stanowiło część większego projektu, jakim jest europejska ambicja w przestrzeni kosmicznej - powiedział Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

Podpisanie porozumień pomiędzy Polską, a Europejska Agencją Kosmiczną możliwe było dzięki zwiększeniu polskiej składki do ESA o 295 milionów euro w latach 2023-2025.

Nasz kraj jest obecnie w pierwszej dziesiątce państw, które finansują rozwój sektora kosmicznego w Europie. Jeszcze w tym roku możliwe jest podpisanie kolejnej umowy dotyczącej budowy konstelacji polskich cywilnych satelitów obserwacyjnych.

Czytaj więcej: Kosmiczny znak zapytania na zdjęciu z teleskopu Jamesa Webba? To nie jest wybryk naukowców. Zobacz niezwykłą fotografię, która obiegła świat [ZDJĘCIE]

Drugi Polak w kosmosie

Polska Agencja Kosmiczna inaczej POLSA poinformowała oficjalnie, że w kosmosie po zmarłym gen. Mirosławie Hermaszewskim poleci drugi Polak w historii naszego kraju. Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Nasz astronauta będzie testował technologie krajowych firm, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów - czytamy na stronie "polsa.gov.pl".

Jest to efekt porozumienia  podpisanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii z Europejską Agencją Kosmiczną. Umowa negocjowana była przez kilka miesięcy w ścisłej współpracy z Polską Agencją Kosmiczną. Polaka na ISS zawiezie Axiom Space amerykańska firma obsługująca Stację Kosmiczną na zlecenia NASA. Umowę w tej sprawie podpisały ESA i Axiom Space 4 sierpnia br. Prawdopodobnie w tym celu zostanie użyty pojazd Dragon firmy SpaceX Elona Muska.

Od piątku 4 sierpnia trwa już również nabór na koncepcje eksperymentów na ISS. Firmy i ośrodki naukowe mogą składać wnioski do 8 września br.  Wybrane projekty będą wybrane i ocenione przez ESA we współpracy z MRiT oraz POLSA, a zrealizowane na ISS najprawdopodobniej w 2024 lub 2025 r.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo