POLSA podpisała kolejne umowy z Europejską Agencją Kosmiczną. Polski sektor kosmiczny rośnie w siłę. Ambitne projekty czekają na finalną realizację
W resorcie rozwoju i technologii podpisano we wtorek trzy porozumienia pomiędzy Polską, a Europejską Agencją Kosmiczną dotyczące rozwoju sektora kosmicznego w naszej Ojczyźnie. Umowy oznaczają m.in., że kolejny Polak poleci w kosmos. Planowane jest to na drugą połowę przyszłego roku. Oprócz tego porozumienie dotyczy organizacji stażu dla Polaków w ESA, do których pierwszy nabór planowany jest na wrzesień tego roku.
- Polska w ostatnich miesiącach bardzo mocno zaangażowała swoje siły w sektor kosmiczny.
- Dzięki zwiększonym nakładom do budżetu Europejskiej Agencji Kosmicznej, nasz kraj może mógł się poszczycić drugim Polakiem w kosmosie.
- We wtorek w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii podpisane zostały kolejne umowy dotyczące rozwoju współpracy z ESA.
- Zobacz także: Niepokojące zdarzenia w Polsce. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada związek między legionellą i zatrzymywaniem pociągów. Odnotowano już 11 zgonów na tajemniczej bakterii
W resorcie rozwoju i technologii podpisano we wtorek trzy porozumienia pomiędzy Polską, a Europejską Agencją Kosmiczną dotyczące rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Umowy oznaczają m.in., że kolejny Polak poleci w kosmos. Planowane jest to na drugą połowę przyszłego roku. Oprócz tego porozumienie dotyczy organizacji stażu dla Polaków w ESA, do których pierwszy nabór planowany jest na wrzesień tego roku.
Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, powiedział, że umowy pomiędzy Polską, a Europejską Agencją Kosmiczną mają także zagwarantować szybszy rozwój polskim firmom związanym z branżą kosmiczną.
Chcielibyśmy, ażeby przemysł kosmiczny w Polsce, który już dzisiaj dość dobrze funkcjonuje, bo mamy 400 firm, które działają w tej branży, ażeby one – poprzez umowę i współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną – nabrały dynamiki, żeby weszły na wyższy poziom i uczestniczyły w tworzeniu najwyższych technologii. To jest niezwykle ważne, żeby te firmy miały wsparcie i szansę na kooperację z ESĄ, aby to wszystko, co robią, było skoordynowane i stanowiło część większego projektu, jakim jest europejska ambicja w przestrzeni kosmicznej - powiedział Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.
Min. @waldemar_buda w #GośćWydarzeń: Poprzez podpisane dziś porozumienia z @esa zagwarantowaliśmy sobie 30 miejsc na staże w #ESA. To będzie szansa dla absolwentów m. in. szkół technicznych, którzy zajmują się technologiami kosmicznymi. Nabór na pierwsze 10 miejsc będziemy… pic.twitter.com/pqXvNBGxqO — Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) August 29, 2023
Podpisanie porozumień pomiędzy Polską, a Europejska Agencją Kosmiczną możliwe było dzięki zwiększeniu polskiej składki do ESA o 295 milionów euro w latach 2023-2025.
Nasz kraj jest obecnie w pierwszej dziesiątce państw, które finansują rozwój sektora kosmicznego w Europie. Jeszcze w tym roku możliwe jest podpisanie kolejnej umowy dotyczącej budowy konstelacji polskich cywilnych satelitów obserwacyjnych.
Drugi Polak w kosmosie
Polska Agencja Kosmiczna inaczej POLSA poinformowała oficjalnie, że w kosmosie po zmarłym gen. Mirosławie Hermaszewskim poleci drugi Polak w historii naszego kraju. Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Nasz astronauta będzie testował technologie krajowych firm, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów - czytamy na stronie "polsa.gov.pl".
Jest to efekt porozumienia podpisanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii z Europejską Agencją Kosmiczną. Umowa negocjowana była przez kilka miesięcy w ścisłej współpracy z Polską Agencją Kosmiczną. Polaka na ISS zawiezie Axiom Space amerykańska firma obsługująca Stację Kosmiczną na zlecenia NASA. Umowę w tej sprawie podpisały ESA i Axiom Space 4 sierpnia br. Prawdopodobnie w tym celu zostanie użyty pojazd Dragon firmy SpaceX Elona Muska.
Polski lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną #ISS jest już pewny 🛰
Nasz astronauta👨🚀będzie testował technologie krajowych firm, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów🚀
Szczegóły: https://t.co/fzXMIzRO7q@MRiTGOVPL @esa @Axiom_Space @NASA @ISS_CASIS pic.twitter.com/rDi0IRO0b1 — Polska Agencja Kosmiczna (@POLSA_GOV_PL) August 9, 2023
Od piątku 4 sierpnia trwa już również nabór na koncepcje eksperymentów na ISS. Firmy i ośrodki naukowe mogą składać wnioski do 8 września br. Wybrane projekty będą wybrane i ocenione przez ESA we współpracy z MRiT oraz POLSA, a zrealizowane na ISS najprawdopodobniej w 2024 lub 2025 r.
Źródło: radiomaryja.pl