Wspieraj wolne media

Osiągnięto porozumienie ws. tzw. dyrektywy wodorowo-gazowej. Buzek: Ważny krok w stronę silniejszej UE

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

W poniedziałek w Brukseli zakończyły się negocjacje dotyczące dyrektywy tzw. pakietu wodorowo-gazowego. Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie.

  • Tzw. pakiet gazowo-wodorowy to rozporządzenie i dyrektywa nt. unijnego rynku wodoru oraz gazu ziemnego i gazów odnawialnych.
  • Europoseł PO Jerzy Buzek: Wodór to większe: bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność przemysłu i ochrona klimatu.
  • Polityk jest jednym z głównych negocjatorów PE w sprawie pakietu “Fit for 55”, którego częścią jest rozporządzenie i dyrektywa pakietu wodorowo-gazowego.
  • Zobacz także: Kto mógłby zostać prezydentem po Andrzeju Dudzie? Trzaskowski ma duże szanse

Tzw. pakiet gazowo-wodorowy to rozporządzenie i dyrektywa nt. unijnego rynku wodoru oraz gazu ziemnego i gazów odnawialnych. 

Rozwój gospodarki wodorowej w Europie

Mamy porozumienie ws. Pakietu Wodorowo-Gazowego (dyrektywa)! Ważny krok w stronę silniejszej Unii Energetycznej. Wodór to większe: bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność przemysłu i ochrona klimatu. Cieszy, że jako Parlament Europejski wzmocniliśmy zapisy na rzecz szybszego rozwoju infrastruktury wodorowej - napisał na platformie X (dawniej Twitter) europoseł PO Jerzy Buzek.

Polityk jest jednym z głównych negocjatorów Parlamentu Europejskiego w sprawie pakietu “Fit for 55”, którego częścią jest rozporządzenie i dyrektywa pakietu wodorowo-gazowego. Drugim Polakiem, który brał udział w negocjacjach dotyczących tych dwóch aktów prawnych był europoseł Grzegorz Tobiszowski z PiS.

Czytaj także: PiS walczy o media publiczne. Gliński podjął kroki przeciwko nowej władzy

Pakiet regulacji klimatycznych UE

“Fit for 55” zakłada  ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Europie o co najmniej 55 proc. do 2030 r. względem poziomu z 1990 r. i osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050.

Służyć ma temu przede wszystkim tzw. transformacja energetyczna, czyli odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii, kolejne obostrzenia dotyczące samochodów spalinowych z zakazem ich sprzedaży włącznie oraz ograniczenia związane z produkcją rolną.

Źródło: wnp.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo