Wspieraj wolne media

Ordo Iuris: Jeśli zmiany zostaną zaakceptowane, Polska straci kompetencje w niektórych obszarach polityki zagranicznej

2
0
1
Flagi UE
Flagi UE / Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Parlament Europejski proponuje, aby "sprawy zagraniczne" stały się obszarem kompetencji dzielonych - alarmuje Ordo Iuris.

  • Ordo Iuris: Jeśli postulaty zostaną zaakceptowane, Polska straci kompetencje do podejmowania działań w niektórych obszarach polityki zagranicznej.
  • Instytut dodał, że jednocześnie Unia Europejska zyskałaby kompetencje prawodawcze w tej materii.
  • Zmianom traktatów sprzeciwiają się szczególnie politycy PiS i Konfederacji, którzy wskazują, że zmiana unijnych traktatów jest sprzeczna z naszą konstytucją, godzi w suwerenność i ma m.in. na celu zmniejszenie roli NATO w Europie.
  • Zobacz także: Fundusz Sprawiedliwości. Ofiara przemocy: Przyszła uśmiechnięta Polska i pomoc się skończyła

Instytut wskazuje, że jeśli państwa członkowskie zaakceptują postulaty PE, Polska, ale również inne kraje unijne, stracą kompetencje do podejmowania działań w tych obszarach polityki zagranicznej, które staną się przedmiotem regulacji prawa Unii Europejskiej.

Reforma traktatów doprowadzi do poddania polityki zagranicznej Polski nadrzędnej roli UE. Polskie placówki dyplomatyczne będą mogły być zastąpione przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych. Dowodzenie nad siłami zbrojnymi RP przejmie Unia Obronna. Możliwe będzie wysyłanie polskich żołnierzy na misje wojskowe bez zgody polskiego rządu. Unia kontrolować będzie także przepływ migrantów i może nakazać otwarcie szlaków migracyjnych. Państwa pozbawione zostaną również decyzyjności w zakresie infrastruktury transgranicznej. Może to oznaczać utratę przez Polskę kontroli nad inwestycjami takimi jak Centralny Port Komunikacyjny - pisze Ordo Iuris.

Ze szczegółowym raportem Ordo Iuris można zapoznać się tutaj.

Czytaj także: Była muzułmanka: Europa zaczyna przypominać to, przed czym kiedyś uciekłam

Zmiany w unijnych traktatach

Pod koniec listopada ubiegłego roku Parlament Europejski przegłosował wniosek o zmianę traktatów i reformę instytucjonalną Unii, przy zwiększeniu roli PE i osłabieniu roli Rady, ograniczeniu prawa veta oraz przekazaniu części kompetencji przysługujących obecnie na poziomie państw narodowych na poziom UE. Projekt zmian poparło 291 europosłów, przeciw było 274, od głosu wstrzymało się 44.

Zapisom tym sprzeciwiają się szczególnie politycy PiS i Konfederacji, którzy wskazują, że zmiana unijnych traktatów jest sprzeczna z naszą konstytucją, godzi w suwerenność i ma m.in. na celu zmniejszenie roli NATO w Europie.

Źródło: ordoiuris.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo