Wspieraj wolne media

Ocena wydatków na obronność. "DGP": Nawet o 10 mld zł mniej na zbrojenie

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/ Darek Delmanowicz

W środę sejmowa komisja finansów publicznych będzie oceniać ubiegłoroczne wydatki na obronność. Negatywna opinia może oznaczać, że w tym roku na uzbrojenie wydamy nawet 10 mld zł mniej, niż planujemy - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

  • Chociaż rząd w tym roku planował wydać na obronność ok. 150 mld zł, to gazeta sugeruje, że “istnieje prawdopodobieństwo, że część tych środków nie zostanie wykorzystana przez resort obrony”.
  • Ma być to konsekwencją wyników analizy przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, a następnie negatywnej oceny wykonania budżetu przez sejmową komisję obrony narodowej.
  • Teraz sprawą ma zająć się komisja finansów publicznych.
  • Zobacz także: Zakaz palenia drewnem? Ministerstwo Klimatu chce wprowadzić nowe rozwiązania

Chociaż rząd w tym roku planował wydać na obronność ok. 150 mld zł, to gazeta sugeruje, że “istnieje prawdopodobieństwo, że część tych środków nie zostanie wykorzystana przez resort obrony”.

Ocena wydatków na obronność

Ma być to konsekwencją wyników analizy przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, a następnie negatywnej oceny wykonania budżetu przez sejmową komisję obrony narodowej. Teraz sprawą ma zająć się komisja finansów publicznych. 

Kontrolerzy NIK zarzucają Agencji Uzbrojenia między innymi to, że wojskowi przy zakupach wydają zbyt duże środki na zaliczki, informuje gazeta.

Czytaj także: Modernizacja zapory na granicy z Białorusią. Zobacz do kiedy zostaną założone kamery

Rząd ograniczy wydatki na obronność?

Przypomnijmy, że Ministerstwo Obrony Narodowej już wcześniej reagowało na doniesienia medialne o rzekomych mniejszych kwotach przeznaczanych na obronność. 

W ubiegłym tygodniu Telewizja Republika ujawniła fragment dokumentu, z którego wynika, że MON planuje ograniczyć wydatki na obronność o 25 proc. (ok. 57 mld zł) w latach 2025-2028.

Twierdzenia te są całkowicie bezpodstawne i wprowadzają w błąd opinię publiczną" - oświadczył resort obrony.

Chcę to powiedzieć bardzo wyraźnie. W przyszłym roku wydatki na obronność wzrosną i to wzrosną wyraźnie - zapowiedział minister finansów Andrzej Domański w TVP Info.

Źródło: gazetaprawna.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo