Wspieraj wolne media

Nowy podatek spalinowy już w przyszłym roku? Prawo i Sprawiedliwość spełnia kamienie milowe narzucone przez Komisję Europejską. Trwa destrukcja

0
0
4
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Rząd wprowadza podatek spalinowy. Zacznie on obowiązywać już od 2024 roku. Prawo i Sprawiedliwość zobowiązało się do jego wprowadzenia podpisując tzw. kamienie milowe, aby otrzymać pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy.

Jak informuje "Rzeczpospolita" już od 2024 roku ma obowiązywać nowy podatek spalinowy. Jest to związane z wdrażaniem z kamieni milowych narzuconych przez Komisję Europejską. Jednym z jej elementów jest próba zniechęcenia do posiadania aut spalinowych. Rząd warszawski zobowiązał się do wprowadzenia specjalnego podatku.

Danina ma być płatna jednorazowo już pod koniec 2024 roku. Od 2026 opłata będzie pobierana każdego roku. Wysokość nowej daniny nie jest jeszcze znana, a w państwach Unii Europejskiej, w których już obowiązuje, ustalana jest przez krajowe rządy.

Nowy podatek od samochodów spalinowych będzie dotyczyć wszystkich posiadaczy pojazdów spalinowych, ale najbardziej zaboli tych kierowców, którzy posiadają wiekowe samochodowy spełniające jedynie najstarsze normy emisji spalin.

Czytaj więcej: Komisja Europejska chce uniemożliwić rybakom połowów śledzia centralnego na Bałtyku. Polska zapowiedziała weto w tej sprawie. Ciecióra: "Z tych połowów żyją setki rodzin w naszych krajach"

Ile będzie wynosił podatek spalinowy?

Dokładna wysokość daniny nie jest jeszcze znana, a jej wysokość będzie się różnić. Przy ustalaniu kwoty do zapłaty pod uwagę będzie brany:

  • rok produkcji samochodu,
  • czy pojazd spełnia normy emisji spalin,
  • stopień emisji dwutlenku węgla (CO2),
  • stopień emisji tlenków azotu (NOx).

Nowy podatek ma zniechęcić mieszkańców Europy w tym również Polaków do trzymania starych aut. UE chce wprowadzenia na Starym Kontynencie tzw. ekologicznego transportu.

Danina uderzy szczególnie mocno w Polaków. Polacy jeżdżą bowiem najstarszymi autami w całej Unii. 41 proc. samochodów w Polsce ma ponad 20 lat – podaje dziennik.

Źródło: magnapolonia.org

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo