Nowe rządy i stare metody. Koalicja rządząca wprowadza do spółek państwowych swoich ludzi. Przed wyborami Tusk zapowiadał kompletnie inne działania

0
0
0
Premier Donald Tusk
Premier Donald Tusk / Fot. PAP/Leszek Szymański

Prawo i Sprawiedliwość w czasie swoich rządów upartyjniło państwowe spółki. Obecny Premier Donald Tusk jeszcze w czasie zeszłorocznej kampanii wyborczej do parlamentu krytykował działania swoich przeciwników. Jednakże zamiast odpartyjnienia pojawiają się takie same metody jak poprzedników.

Prawo i Sprawiedliwość w czasie swoich rządów upartyjniło państwowe spółki. Obecny Premier Donald Tusk jeszcze w czasie zeszłorocznej kampanii wyborczej do parlamentu krytykował działania swoich przeciwników. Wówczas obiecał, że za jego rządów będzie dążył do odpartyjnienia spółek na rzecz ekspertów.

To jest stajnia Augiasza. Nie jeden Herakles – tam trzeba będzie dziesiątki i setki uczciwych menedżerów, żeby wyczyścić bałagan w bardzo wielu spółkach nie tylko od nepotyzmu, ale także od zachowań nieprzyzwoitych łącznie z kryminalnymi - stwierdził wówczas Donald Tusk.

Krótko po przejęciu władzy, Tusk obiecywał, że od razu przystąpią do poprawy jakości struktur w spółkach.

Będzie na pewno bardzo wyraźna poprawa, jeśli chodzi o jakość kadr i odpartyjnienie struktur w spółkach - zaznaczył szef polskiego rządu.

Czytaj więcej: Jest decyzja Stanów Zjednoczonych. Jemeńska organizacja Huti została uznana za terrorystyczną. Waszyngton przygotowuje sankcje

Jak wygląda rzeczywistość? Nowe-stare metody rządów Tuska

Tymczasem do rady nadzorczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych skierowana została działacz Platformy Obywatelskiej, szefowa gabinetu ministra Marcina Kierwińskiego, Magdalena Rogucka. Prezesem Polskiego Radia jest były szef gabinetu ministra Bartłomieja Sienkiewicza. 

Zapewniam, że będzie ogromna zmiana jakościowa, jeżeli chodzi o zarządzanie tych przedsięwzięć i one zostaną w bardzo istotny sposób odpolitycznione - stwierdził poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak.

Według kolejnych doniesień medialnych, nowym szefem operatora Stadionu Narodowego będzie burmistrz warszawskiej Białołęki, Grzegorz Kuca. W 2018 roku startował w wyborach samorządowych z list Koalicji Obywatelskiej. 

W ostatnich godzinach zmieniono rady nadzorcze PGE i spółki Enea. Lukratywną posadę w tych koncernach otrzymali m.in. były główny ekonomista Platformy, Andrzej Rzońca; były doradca Tomasza Grodzkiego oraz kandydat Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego na Rzecznika Praw Obywatelskich, Sławomir Patyra czy Eryk Kosiński, który za pierwszych rządów Donalda Tuska był szefem Agencji Mienia Wojskowego. Partia Razem, która nie weszła do rządu, ale wspiera go w głosowaniach, wytyka władzy hipokryzję.

W radzie nadzorczej Enei znaleźli się też dyrektor finansowy stołecznej Szybkiej Kolei Miejskiej, Monika Starecka oraz kandydat Polski 2050 Szymona Hołowni w październikowych wyborach do Sejmu Michał Gniatowski.

Na wtorek 6 lutego 2024 r. zaplanowane jest z kolei walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu. Wówczas zostaną wymienione władze także tej spółki, być może wraz z nowym prezesem.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo