Amerykańscy naukowcy opracowali nową metodę badawczą. Chodzi o wykrycie autyzmu u dzieci. Dzięki sztucznej inteligencji będzie można szybciej postawić diagnozę
Interdyscyplinarny zespół z Uniwersytetu w Louisville w poinformował, że znalazł możliwość diagnozowania spektrum autyzmu u dzieci w wieku od do 28-48 miesięcy. Dziś taką diagnozę otrzymuje mniej niż połowa dzieci do 3. roku życia, a 30 proc. dzieci, które mają zaburzenia uzyskuje diagnozę dopiero do 8. roku życia.
- Zespół z Uniwersytetu w Louisville w poinformował, że znalazł możliwość diagnozowania spektrum autyzmu u dzieci.
- Jak wskazują eksperci w pierwszych miesiącach mózg dzieci jest zbyt plastyczny do wykrycia zaburzeń.
- W diagnozie autyzmu ma pomóc nowoczesna technologia oparta o sztuczną inteligencję.
- Zobacz także: Gliński podjął kroki przeciwko nowej władzy. W TVP, PAP i Polskim Radiu nie nastąpi zmiana?
Mózg niemowląt i dzieci jest bardzo plastyczny, dlatego w pierwszych miesiącach i latach życia niekiedy pojawiają się trudności z diagnozą niektórych zaburzeń rozwoju. Jednym z nich jest chociażby autyzm.
Autyzm jest przede wszystkim chorobą nieprawidłowych połączeń w mózgu - wyjaśnił prof. neurologii Gregory N. Barnes.
Może się to jednak zmienić za sprawą amerykańskich naukowców, którzy już niebawem zaprezentują wyniki swoich badań. Pełna analiza ich prac zostanie zaprezentowana podczas spotkania Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej (Radiological Society of North America – RSNA), które odbywa się w dniach 26-30 listopada w Chicago.
Idea stawiania wczesnej diagnozy zakłada wykorzystanie plastyczności mózgu i jego zdolności do normalizacji funkcjonowania pod wpływem terapii - dodał dyrektor Norton Children’s Autism Center w Louisville.
Czytaj więcej: Aborcja w Karcie Praw Podstawowych? Parlament Europejski nie zatrzymuje się w uchwalaniu skandalicznego prawa
Sztuczna inteligencja pomoże przy badaniu autyzmu
W diagnozie ma pomóc nowa metoda, którą opracował wielodyscyplinarny zespół z University of Louisville w Kentucky. Jak przekazano, zostanie tu wykorzystana sztuczna inteligencja. Analiza wyników badania mózgu będzie więc możliwa przy użyciu nowoczesnej techniki rezonansu magnetycznego, tzw. obrazowania tensora dyfuzji (DT-MRI).
A jak wyjaśniono, DT-MRI jest metodą, która śledzi ruchy dyfuzyjne wody w istocie białej, zbudowanej z włókien nerwowych przesyłających sygnały pomiędzy różnymi obszarami mózgu.
Źródło: marsz.info, radiomaryja.pl