Wspieraj wolne media

Nowa Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi mocno zaczęła swoje rządy. Opublikowała listę firm importujących zboże z Ukrainy. Znalazło się na niej kilka niespodzianek

0
0
2
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka / Fot. PAP/Paweł Supernak

Nowa Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka udostępniła dzień po zaprzysiężeniu listę firm importujących zboże z Ukrainy. Wcześniej były Minister Robert Telus wielokrotnie unikał tego tematu. Działacz rolniczy znalazł kilka zaskakujących firm.

Nowa Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka udostępniła dzień po zaprzysiężeniu listę firm importujących zboże z Ukrainy. Wcześniej były Minister Robert Telus wielokrotnie unikał tego tematu.

Opublikowałam listę firm, które sprowadzały zboże z Ukrainy. Lista składa się z danych, którymi dysponują nasze inspekcje i została opublikowana w takiej kolejności, w jakiej otrzymaliśmy ją od inspekcji. Oprócz tego wystąpiłam do Krajowej Adm. Skarbowej o udostępnienie nam listy KAS w celu publikacji - poinformowała Anna Gembicka.

Jeśli nie będzie możliwości publikacji listy z KAS, to zaproponuję projekt ustawy, który pozwala na zdjęcie tajemnicy skarbowej w uzasadnionych interesem publicznym sytuacjach - dodała nowa Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Czytaj więcej: Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport w sprawie ukraińskiego zboża. Rząd działał na szkodę rolników w kwestii zboża ukraińskich oligarchów. "Organy państwa nie ochroniły polskich rolników"

Działacz rolniczy skomentował publikację tej listy

Sprawę skomentował w mediach społecznościowych działacz rolniczy Jacek Słoma.Jak zauważył, znalazło się tam kilka niespodziewanych firm.

Opublikowano listę polskich firm, które skupowały ukraińskie ziarno, po dumpingowych wobec polskiego rolnika cenach. O niektórych firmach wiedziałem, inne to niemiłe zaskoczenie - stwierdził Jacek Słoma.

Jako przykład podał firmę, która handluje m.in kaszą gryczaną.

Gdy chcesz im sprzedać grykę, wysyłasz próbkę, badają ją między innymi na obecność glifosadu. Zastanawiam się, czy tak samo wymagający byli wobec ukraińskiego ziarna (sarkazm)? Nie mówiąc już o młynach... Czy jedliśmy mąkę z ziarna GMO (zakazanym w UE?), czy do wytwarzania mąki było wykorzystywane ziarno, przy którego produkcji używano zakazanych w UE środków ochrony roślin? - dodał działacz rolniczy.

Lista firm została opublikowana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dokument zawiera 62 strony. 

 

Źródło: tysol.pl, gov.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo