Wspieraj wolne media

Opozycja gotowa do przejęcia władzy. Nieoficjalnie: Tak może wyglądać przyszły rząd opozycji

0
23
2
Przewodniczący PO Donald Tusk
Przewodniczący PO Donald Tusk / Fot. PAP/Paweł Supernak

Dziennik "Rzeczpospolita" we wtorek rano informuje o rozmowach na opozycji dotyczących kształtu nowego rządu. Jak przekazano, nowy gabinet ma być realizacją autorskiego pomysłu szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska.

Jak informuje "Rzeczpospolita", politycy opozycji doszli do porozumienia w sprawie wspólnego kandydata na nowego premiera, który ma zostać przedstawiony na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, do którego dojdzie we wtorek koło godziny 14.00 w Pałacu Prezydenckim. 

Kandydatem opozycji na premiera ma być przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Zgodne stanowisko partii opozycyjnych ma być dowodem silnego mandatu, jaki dostał lider Platformy Obywatelskiej przed serią spotkań przedstawicieli komitetów wyborczych z Andrzejem Dudą - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Przed wizytą w Pałacu Prezydenckim, liderzy opozycji wystąpili podczas wspólnej konferencji prasowej, gdzie zadeklarowali gotowość do utworzenia rządy i sprawowania władzy w Polsce.

Tak może wyglądać przyszły rząd

W publikacji wskazano, że trwają negocjacje ws. kształtu przyszłego rządu. Źródła "Rzeczpospolitej" w Platformie Obywatelskiej twierdzą, że gabinet będzie autorskim pomysłem szefa PO Donalda Tuska. Podkreślono, że żadne wiążące decyzje jeszcze nie zapadły, natomiast są pewne przecieki, które wskazują, w jakim kierunku toczą się rozmowy.

Wielce prawdopodobne jest, że będzie jeden wicepremier i będzie nim Władysław Kosiniak-Kamysz, który ma objąć tekę ministra gospodarki. Stanowisko marszałka Sejmu ma przypaść komuś z Polski 2050 lub Lewicy; wskazano na liderów partii, czyli Szymona Hołownię lub Włodzimierza Czarzastego.

Chęć na objęcie Ministerstwa Finansów mają mieć Ryszard Petru i Izabela Leszczyna, jednak, jak podano w publikacji, „oboje nie mają szans”. Ministerstwo Edukacji może przypaść Katarzynie Lubnauer, Krystynie Szumilas lub Agnieszce Dziemianowicz-Bąk. 

Resorty siłowe – Ministerstwo Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych – ma przejąć Koalicja Obywatelska. Lewica przymierzana jest do objęcia Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które miałoby zostać podzielone na dwa osobne działy administracji – klimatu i energii. 

Jak wskazuje "Rzeczpospolita", nikt nie chce podjąć się zadania kierowania Ministerstwem Zdrowia.

Czytaj więcej: Konsultacje z Dudą ws. nowego rządu. Polityk PiS o Morawieckim: Nie chce wyjść na miękiszona i tchórza

Wyniki wyborów w Polsce

Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne. PiS uzyskał 35,38 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja –7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.

Powyższy wynik, mimo zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości, oznacza w praktyce dojście do władzy opozycji. Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga od dawna informują, że zamierzają połączyć siły i stworzyć koalicję, a dzięki wynikom wyborów te trzy ugrupowania są w stanie utworzyć większość sejmową.

Źródło: tysol.pl, rp.pl, dorzeczy.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
23
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo