Co zrobi Prezydent Duda z Wąsikiem i Kamińskim? Pojawił się nieoficjalny pomysł. Może zmienić decyzję z 2015 roku
Prezydent Andrzej Duda nie zamierza wycofywać się z danego w 2015 r. aktu łaski dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Portal "Gazety Wyborczej" przedstawił rzekomy plan, który pojawił się w Kancelarii Prezydenta.
- W 2015 r. Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, dzięki czemu mogli sprawować państwowe funkcje.
- Teraz nowe władze pod wodzą Premiera Donalda Tuska kwestionują wyroki Sądu Najwyższego.
- Na łamach portalu "Gazety Wyborczej" przedstawiono plan na wyjście z tej gorącej sytuacji.
- Zobacz także: W wieku 67 lat zmarł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Walczył o upamiętnienie ludobójstwa na Wołyniu
Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia zdecydował o wydaniu policji nakazu aresztowania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Sędzią, który doprowadził do wykonania wyroku z 20 grudnia jest Tomasz Trębicki. Co ciekawe, wspomniany Trębicki jest członkiem upolitycznionego stowarzyszenia sędziów Iustitia.
Policja otrzymała dokumenty dot. doprowadzenia do zakładu penitencjarnego polityków Prawa i Sprawiedliwości Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Ci jednak przebywają w Pałacu Prezydenckim, gdzie odbywają rozmowy z Prezydentem Andrzejem Dudą.
Wcześniej w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Marszałka Sejmu Szymona Hołowni z Prezydentem Andrzejem Dudą. Dotyczyło sprawy Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Ostatecznie nie doszło do porozumienia w tej sprawie.
Co zrobi Prezydent Duda?
Prezydent stoi na stanowisku, że wciąż obowiązuje ułaskawienie wydane w 2015 r. i kolejnego ułaskawienia nie będzie. To jednak nie oznacza, że Andrzej Duda nie chce pomóc politykom PiS.
W ciągu najbliższych godzin Duda może wystąpić z komunikatem, iż podjął decyzję, że utrzymuje ułaskawienie w mocy, a jednocześnie zmienia je przez darowanie kar i zatarcie skazania. Właśnie fakt skazania i nałożenia kary jest nową okolicznością, która, według ekspertów Dudy, pozwoli mu na podobny krok. Takie wyjście miał konsultować z Manowską, u której był z nieoficjalną wizytą. Czy tak się stanie, przekonamy się do końca dnia - podaje "wyborcza.pl."
Czytaj więcej: Pytania prejudycjalne. TSUE zdecydował ws. powoływania sędziów w Polsce
Prezydium przeniosło obrady Sejmu
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami mediów Prezydium Sejmu podjęło we wtorek decyzję o przesunięciu zaplanowanych na środę i czwartek 2. posiedzenia Sejmu na przyszły tydzień. O tej decyzji poinformował sam Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który podkreślił że wszyscy członkowie Prezydium opowiedzieli się za tym rozwiązaniem.
Prezydium Sejmu jednomyślnie zdecydowało o tym, że zaplanowane na ten tydzień dwa posiedzenia Sejmu zostaną przeniesione na kolejny tydzień - poinformował Marszałek Sejmu.
Marszałek poinformował, że posiedzenie Sejmu, na którym posłowie zajmą się nie tylko budżetem, ale również wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, odbędzie się w przyszły wtorek, środę i czwartek.
Źródło: dorzeczy.pl