Wspieraj wolne media

Pytania prejudycjalne. TSUE zdecydował ws. powoływania sędziów w Polsce

2
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie polskich sędziów. Uznał za niedopuszczalne pytania prejudycjalne dotyczące procedury powoływania sędziów sądów powszechnych w Polsce.

Pytania nadeszły z sądów w Krakowie i Katowicach, które miały wątpliwości w sprawie statusu dwóch sędziowskich powołań.

Czy składy z ich udziałem to sądy w rozumieniu prawa UE? - zapytali w 2021 roku TSUE sędziowie.

Sędzia A.Z. została powołana na sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach, chociaż Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji wstrzymało się od zaopiniowania kandydatury. 

Z kolei sędzia A.T. została powołana na sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie wtedy, gdy przedstawienie opinii nie było już wymagane. Opinię wydało Kolegium krakowskiego sądu, którego połowę członków stanowiły osoby powołane przez ministra sprawiedliwości. 

Czytaj także: Scholz krytykuje UE ws. pomocy dla Ukrainy. "Dostawy broni są zbyt małe"

Trybunał wydał orzeczenie 

We wtorkowym orzeczeniu Trybunał uznał za niedopuszczalne pytania prejudycjalne dotyczące procedury powoływania sędziów sądów powszechnych w naszym kraju.

Podano, że “wydanie takiego orzeczenia musi być niezbędne, aby umożliwić sądowi krajowemu rozstrzygnięcie zawisłej przed nim sprawy. Konieczne jest zatem istnienie rzeczywistego sporu, który sąd krajowy rozstrzygnie, uwzględniając orzeczenie prejudycjalne”.

Źródło: rp.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo