Niemieckie gazety zachwycone uległością Tuska. Table Berlin: "Ten rząd jest prezentem dla Niemiec"
We wtorek w Warszawie odbyły konsultacje międzyrządowe między Polską, a Niemcami. Premier Donald Tusk nie wywalczył w tym czasie od kanclerza Olafa Scholza reparacji wojennych. Niemieckie media są zachwycone uległą postawą szefa polskiego rządu.
- We wtorek w Warszawie odbyły konsultacje międzyrządowe między Polską, a Niemcami.
- Premier Donald Tusk przedstawiał uległą postawę wobec niemieckiego kanclerza Olafa Scholza.
- Z takiego obrotu wydarzeń są bardzo zadowolone niemieckie media.
- Zobacz także: Amerykańska alternatywa dla wodoru. Ta substancja jest ludzkości doskonale znana. Może całkowicie zmienić podejście do zielonej energii
We wtorek w Warszawie odbyły konsultacje międzyrządowe między Polską, a Niemcami. Podczas konferencji kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślił, że Niemcy pragną silnego polskiego głosu w Europie. Scholz przypomniał, że w tym roku wypada 80. rocznica Powstania Warszawskiego i 85. rocznica wybuchu II wojny światowej.
My - Niemcy - podczas II WŚ przysporzyliśmy Polsce niezmierzone cierpienia, jesteśmy świadomi swojej winy i odpowiedzialności za miliony ofiar niemieckiej okupacji - zapewnił kanclerz Niemiec.
Kanclerz Niemiec poinformował, że w tym celu jego rząd podjął decyzję o utworzeniu w Berlinie miejsca upamiętnienia polskich ofiar II Wojny Światowej i nazistowskiej okupacji. Jak zapowiedział, "Dom Polsko-Niemiecki", będzie znakiem przeciwko zapomnieniu oraz przestrogą na przyszłość.
Bezpieczeństwo Polski to także bezpieczeństwo Niemiec - tym się kierujemy jako sąsiedzi, sojusznicy w ramach NATO oraz partnerzy w UE - wyjaśnił Olaf Scholz.
Tusk zadowolił się propozycją Niemiec?
Podczas konferencji prasowej, gdzie kanclerz Olaf Scholz potwierdził doniesienia medialne o uruchomieniu świadczenia dla poszkodowanych Polaków i rodzin w trakcie II wojny światowej. Ponadto Premier Donald Tusk zwrócił uwagę, że zrzeczenie się przez komunistyczną Polskę reparacji było wywarte różnymi naciskami.
Nie jestem w żadnym stopniu rozczarowany tym gestem ze strony kanclerza i rządu niemieckiego. Ponieważ nie ma takich gestów, które by usatysfakcjonowały Polki i Polaków, nie ma takiej sumy pieniędzy, która by zrównoważyło to wszystko, co stało się w czasie II wojny światowej. I tutaj między nami też nie ma sporu - powiedział szef polskiego rządu.
Ponadto dodał również, że Niemcy uznają kwestię reparacji wojennych za zamknięty temat.
I kanclerz Scholz mówił też otwarcie, że to jest zaleta tego spotkania, że w sensie formalnym i prawnym te reparacje z punktu widzenia Niemiec są zamknięte - powiedział Premier Donald Tusk.
Czytaj więcej: Ziobro opowiedział o swojej chorobie. Przedstawił rokowania lekarzy. "Przede mną jeszcze jeden etap leczenia onkologicznego"
Niemieckie media zachwycone postawą szefa polskiego rządu
Niemiecki portal "Table Berlin" w komentarzu do wizyty Scholza w Warszawie przypomina, że może ona oznaczać punkt zwrotny w stosunkach między oboma krajami. Dziennikarze nawiązali tutaj do do pierwszej kadencji Tuska z lat 2007-2014.
Tusk chce to teraz wykorzystać, zwłaszcza że od tego czasu sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Polsce uległa dramatycznemu pogorszeniu - czytamy w "Table Berlin".
Dodaje, że zmiana elit rządzących we Francji, do której może dojść po niedzielnych wyborach, a także potencjalne rządy Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych sprawiają, że dla Warszawy najważniejsze są teraz relacje z Berlinem.
Dlatego też Tusk szuka bliskości z UE i NATO – a także z Niemcami. Dla nich UE to także wspólnota bezpieczeństwa, a rząd federalny jest gwarantem ich własnej wolności - podkreślił niemiecki serwis.
Źródło: tysol.pl