Wspieraj wolne media

Amerykańska alternatywa dla wodoru. Ta substancja jest ludzkości doskonale znana. Może całkowicie zmienić podejście do zielonej energii

0
1
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

W Europie oraz na świecie trwa obecnie wyścig "zbrojeń" w sprawie transformacji energetycznej. Państwa poszukują najlepszego rozwiązania na zastąpienie węgla oraz ropy naftowej jako głównego paliwa. Stany Zjednoczone na przekór innym badają inny związek chemiczny.

W Europie oraz na świecie trwa obecnie wyścig "zbrojeń" w sprawie transformacji energetycznej. Państwa poszukują najlepszego rozwiązania na zastąpienie węgla oraz ropy naftowej jako głównego paliwa. Choć wodór jest na ustach wielu ekspertów, to naukowcy ze Stanów Zjednoczonych poszukują innego nośnika energii. Chcą oni postawić na czysty amoniak, który miałby być alternatywą dla wodoru.

Jak podaje portal "holistic.news" Stany Zjednoczone produkuja rocznie 2 mln to czystego wodoru.

Czysty amoniak jest ekologicznym rodzajem paliwa o znacznym potencjale jako kolejne źródło energii. USA produkują 2 miliony ton wodoru rocznie, ale jednocześnie wykazują oznaki znacznego zainteresowania zrównoważoną produkcją i ochroną środowiska - czytamy na portalu "holistic.news".

Zazwyczaj synteza NH3 wiązała się z wykorzystaniem paliw kopalnych, które są głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Nowoczesne metody produkcji amoniaku wykorzystują jednak odnawialne źródła energii i technologie, które emitują mniejsze ilości szkodliwych substancji. Ponadto amoniak ma większą gęstość od wodoru, dlatego łatwiej jest go przechowywać i przewozić. Na dodatek infrastruktura związana z magazynowaniem tego specyfiku.

Czytaj więcej: Inwigilacja pod płaszczem walki z dziecięcą pornografią? Niebezpieczne plany Belgów. Cieszyński: "Próbuje się przemycić przepisy, które oznaczają inwigilację"

Dlaczego amoniak jest alternatywą dla wodoru?

Amoniak składa się z trzech atomów wodoru i jednego atomu azotu. Pod wpływem ciśnienia atmosferycznego skrapla się już w temperaturze minus 33 stopni Celsjusza, natomiast w temperaturze pokojowej zamienia się w ciecz. Jednocześnie amoniak ma większą gęstość energetyczną niż wodór. W przeliczeniu na jednostkę objętości zawiera o 70 proc. więcej energii niż skroplony wodór i prawie trzy razy więcej niż wodór sprężony do ciśnienia 700 barów.

Wyprodukowanie 2 mln ton czystego amoniaku jest istotnym wkładem w rozwój tzw. zielonej energii. Warto również podkreślić tutaj walory w postaci  generowania miejsc pracy w danym kraju, lokalny rozwój gospodarczy i tworzenie zakładów produkcyjnych.

Źródło: holistic.news

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo