Niemiecka armia przejmuje kontrolę nad Wschodnią Flanką NATO? Szef Sztabu Generalnego nie zareagował. Kukuła: "Nasza wieloletnia przyjaźń i zaufanie dają nam energię współpracy"

0
0
5
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Marcin Obara

W środę odbyło się spotkanie szefa niemieckiej armii gen. Carsten Breuera z polskim szefem sztabu generalnego gen. Wiesławem Kukułą. Po spotkaniu niemiecki generał zamieścił niepokojące informacje. Chodzi o Wschodnią Flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W środę odbyło się spotkanie szefa niemieckiej armii gen. Carstena Breuera z polskim szefem sztabu generalnego gen. Wiesławem Kukułą. Panowie ustalili między innymi konkretne projekty współpracy polsko-niemieckiej.

Generałowie Carsten Breuer i Wiesław Kukuła rozmawiali także o międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych z udziałem obu armii oraz o przyszłych projektach obronnych i potencjalnych efektach, wzmacniających bezpieczeństwo w regionie. Dyskutowano też o inicjatywie europejskiej obrony powietrznej (European Sky Shield Initiative ESSI) - poinformował Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Czytaj więcej: Zarzuty prokuratorskie za symbol Polski Walczącej? Bąkiewicz: "To element walki upolitycznionej prokuratury z niepokornymi"

Niemcy przejmują dowodzenie nad Wschodnią Flanką?

Jednakże uwagę internautów przykuła wiadomość o przejęciu przez Niemcy dowodzenia nad Wschodnią Flanką Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ponadto mają zostać przeprowadzone ćwiczenia ukraińskich żołnierzy oraz Kijów ma otrzymać odpowiednie materiały.

Niestety, na te zapowiedzi nie zareagował sam szef sztabu gen. Wiesław Kukuła, który w języku niemieckim złożył Breuerowi życzenia i podziękował za środową wizytę w Polsce.

Generał Breuer/Carsten! Dziękuję za Twoją wizytę. Świetne spotkanie. Nasza wieloletnia przyjaźń i zaufanie dają nam energię współpracy, która czyni nas silniejszymi! Wszystkiego najlepszego mój przyjacielu - napisał gen. Wiesław Kukuła.

Internauci, dziennikarze oraz politycy bardzo ostro skrytykowali przejmowanie przez Niemcy dowodzenia Wschodnią Flanką, do której należy między innymi Polska i nasza armia.

Najpierw weźcie odpowiedzialność za własne państwo, bo Wam się rozłazi, wschodnia flanka sobie bez Waszej odpowiedzialności poradzi - napisał redaktor Cezary Krysztopa.

Nigdy nie będziemy opierać naszego bezpieczeństwa na państwie niemieckim, które do dzisiaj nie rozliczyło się z ludobójstwa na Polakach. To, że chwilowo rządzi tu wasz lokaj, nie oznacza, że tak będzie zawsze - podkreślił poseł Suwerennej Polski Dariusz Matecki.

Niemcy powinni w pierwszej kolejności wziąć odpowiedzialność za własne zobowiązania - przeznaczać 2% PKB na armię oraz spełnić obietnice pomocy dane Ukrainie. Buńczuczne „przejmowanie odpowiedzialności za wschodnią flankę” budzi ponure skojarzenia i nie służy budowaniu sojuszu militarnego opartego na zaufaniu - zauważył inny poseł Suwerennej Polski Janusz Kowalski.

Źródło: tvmn.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo