Niemcy odbudują Pałac Saski? Niemiecki historyk: Nikt nie mówi o płaceniu bilionów, to powinien być zauważalny gest
Niemiecki historyk w rozmowie z “Newsweekiem” powiedział, że Niemcy mogłyby wykonać “zauważalny gest” i np. odbudować Pałac Saski. Internauta Zygfryd Czaban stwierdził, że “reparacje zaraz będą pozamiatane”.
- Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz 19 stycznia: Ostatnio głośno jest o Pałacu Saskim. Będzie głośniej – stay tuned.
- Tymczasem w poniedziałek na łamach “Newsweeka” ukazał się wywiad z niemieckim historykiem Peterem Oliverem Loem, który zabrał głos ws. reparacji.
- Czaban: Reparacje zaraz będą pozamiatane. W zamian za jakieś błyskotki o wartości setnej części promila naszych roszczeń. Szybko, bardzo szybko idą.
- Zobacz także: Lasek: Zakończenie budowy CPK to perspektywa 10 lat. Wilk: Audyt inwestycji się nawet jeszcze nie rozpoczął
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zamieścił w piątek 19 stycznia w mediach społecznościowych tajemniczo brzmiący wpis.
Ostatnio głośno jest o Pałacu Saskim. Będzie głośniej – stay tuned - napisał na platformie X.
Następnie pojawił się komunikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o odwołaniu Zarządu spółki Pałac Saski. Ze stanowisk odwołani zostali: prezes Pałacu Saskiego Jan Edmund Kowalski, wiceprezes ds. finansowych Robert Cicirko oraz członek zarządu Robert Bernisz.
Zdecydowano o ustanowieniu jednoosobowego Zarządu - prezesem został Jan Zajączkowski. Ministerstwo w oficjalnym komunikacie poinformowało, że zmiany w zarządzie Pałacu Saskiego zostały wprowadzone “w trosce o prawidłowe wydatkowanie środków publicznych oraz kierując się wolą należytej realizacji inwestycji”.
Nowe władze spółki Pałac Saski
W trosce o prawidłowe wydatkowanie środków publicznych oraz kierując się wolą należytej realizacji inwestycji, a także dodatkowymi przesłankami dotyczącymi działalności spółki, minister kultury i dziedzictwa narodowego @BartSienkiewicz postanowił… pic.twitter.com/NiG5JxfC4g — Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) January 19, 2024
Obserwatorzy zastanawiają się, czy wpis ministra kultury sugerował jedynie odwołanie Zarządu spółki, czy może planowane są jeszcze jakieś inne kroki.
Niemcy mogłyby sfinansować odbudowę Pałacu Saskiego?
Tymczasem w poniedziałek na łamach “Newsweeka” ukazał się wywiad z niemieckim historykiem Peterem Oliverem Loem, który zabrał głos ws. reparacji.
Niemcy powinny zareagować na polskie oczekiwania. Oczywiście, nikt nie mówi o płaceniu bilionów, ale to powinien być jakiś zauważalny gest. To mogłaby być np. odbudowa pałacu Saskiego - powiedział.
Niektórzy zastanawiają się, czy tajemniczo brzmiącą zapowiedź Sienkiewicza jakoś łączy te dwie sprawy.
Czytaj także: Co dalej z polską elektrownią jądrową? Jest ostateczna decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Czaban: Reparacje zaraz będą pozamiatane
Analityk m.in. polskiej sceny politycznej Zygfryd Czaban stwierdził natomiast, że “reparacje zaraz będą pozamiatane”.
W zamian za jakieś błyskotki o wartości setnej części promila naszych roszczeń. Szybko, bardzo szybko idą - stwierdził na X.
Reparacje zaraz będą pozamiatane. W zamian za jakieś błyskotki o wartości setnej części promila naszych roszczeń. Szybko, bardzo szybko idą. https://t.co/21CxWZjJIu — Zygfryd Czaban (@CDzwoni) January 21, 2024
W raporcie o polskich stratach wojennych sumę strat poniesionych w wyniku niemieckiej agresji i okupacji oszacowano na ponad 6 bilionów złotych.
Pałac Brühla w Warszawie został zniszczony przez Niemców po upadku powstania warszawskiego w grudniu 1944 roku, razem z sąsiednim Pałacem Saskim. W lipcu 2021 roku prezydent Andrzej Duda wniósł do Sejmu projekt ustawy o odbudowie tych budowli. Pierwsze prace związane z przygotowaniem terenu do odbudowy ruszyły w sierpniu 2022 roku.
Obecnie odbudowa stoi pod znakiem zapytania. Miała kosztować budżet 2,5 mld złotych.
Źródło: x.com, newsweek.pl