Wspieraj wolne media

Niemcy odbudują Pałac Saski? Niemiecki historyk: Nikt nie mówi o płaceniu bilionów, to powinien być zauważalny gest

2
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Albert Zawada

Niemiecki historyk w rozmowie z “Newsweekiem” powiedział, że Niemcy mogłyby wykonać “zauważalny gest” i np. odbudować Pałac Saski. Internauta Zygfryd Czaban stwierdził, że “reparacje zaraz będą pozamiatane”.

  • Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz 19 stycznia: Ostatnio głośno jest o Pałacu Saskim. Będzie głośniej – stay tuned.
  • Tymczasem w poniedziałek na łamach “Newsweeka” ukazał się wywiad z niemieckim historykiem Peterem Oliverem Loem, który zabrał głos ws. reparacji.
  • Czaban: Reparacje zaraz będą pozamiatane. W zamian za jakieś błyskotki o wartości setnej części promila naszych roszczeń. Szybko, bardzo szybko idą.
  • Zobacz także: Lasek: Zakończenie budowy CPK to perspektywa 10 lat. Wilk: Audyt inwestycji się nawet jeszcze nie rozpoczął

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zamieścił w piątek 19 stycznia w mediach społecznościowych tajemniczo brzmiący wpis. 

Ostatnio głośno jest o Pałacu Saskim. Będzie głośniej – stay tuned - napisał na platformie X.

Następnie pojawił się komunikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o odwołaniu Zarządu spółki Pałac Saski. Ze stanowisk odwołani zostali: prezes Pałacu Saskiego Jan Edmund Kowalski, wiceprezes ds. finansowych Robert Cicirko oraz członek zarządu Robert Bernisz. 

Zdecydowano o ustanowieniu jednoosobowego Zarządu - prezesem został Jan Zajączkowski. Ministerstwo w oficjalnym komunikacie poinformowało, że zmiany w zarządzie Pałacu Saskiego zostały wprowadzone “w trosce o prawidłowe wydatkowanie środków publicznych oraz kierując się wolą należytej realizacji inwestycji”.

Obserwatorzy zastanawiają się, czy wpis ministra kultury sugerował jedynie odwołanie Zarządu spółki, czy może planowane są jeszcze jakieś inne kroki.

Niemcy mogłyby sfinansować odbudowę Pałacu Saskiego?

Tymczasem w poniedziałek na łamach “Newsweeka” ukazał się wywiad z niemieckim historykiem Peterem Oliverem Loem, który zabrał głos ws. reparacji.

Niemcy powinny zareagować na polskie oczekiwania. Oczywiście, nikt nie mówi o płaceniu bilionów, ale to powinien być jakiś zauważalny gest. To mogłaby być np. odbudowa pałacu Saskiego - powiedział.

Niektórzy zastanawiają się, czy tajemniczo brzmiącą zapowiedź Sienkiewicza jakoś łączy te dwie sprawy.

Czytaj także: Co dalej z polską elektrownią jądrową? Jest ostateczna decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Czaban: Reparacje zaraz będą pozamiatane

Analityk m.in. polskiej sceny politycznej Zygfryd Czaban stwierdził natomiast, że “reparacje zaraz będą pozamiatane”. 

W zamian za jakieś błyskotki o wartości setnej części promila naszych roszczeń. Szybko, bardzo szybko idą - stwierdził na X.

W raporcie o polskich stratach wojennych sumę strat poniesionych w wyniku niemieckiej agresji i okupacji oszacowano na ponad 6 bilionów złotych.

Pałac Brühla w Warszawie został zniszczony przez Niemców po upadku powstania warszawskiego w grudniu 1944 roku, razem z sąsiednim Pałacem Saskim. W lipcu 2021 roku prezydent Andrzej Duda wniósł do Sejmu projekt ustawy o odbudowie tych budowli. Pierwsze prace związane z przygotowaniem terenu do odbudowy ruszyły w sierpniu 2022 roku. 

Obecnie odbudowa stoi pod znakiem zapytania. Miała kosztować budżet 2,5 mld złotych.

Źródło: x.com, newsweek.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo