Kontrowersyjne deklaracje władz samorządowych na Pomorzu. Co dalej z polską elektrownią jądrową? Jest ostateczna decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska
W piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że decyzja o lokalizacji polskiej elektrowni jądrowej w Choczewie nie podlega dalszym negocjacjom i jest ona ostateczna. W ten sposób resort zamierza uspokoić opinię publiczną.
- Wicemarszałek województwa pomorskiego oraz wojewoda Beata Rutkiewicz planowała zmienić lokalizację elektrowni jądrowej.
- Plany samorządu województwa pomorskiego oburzyły opinię publiczną i ekspertów.
- W piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w sprawie lokalizacji w Choczewie.
- Zobacz także: Elon Musk przyleci do Polski. Czarnek: Zapraszam do odwiedzenia Kamińskiego i Wąsika
W piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że decyzja o lokalizacji polskiej elektrowni jądrowej w Choczewie nie podlega dalszym negocjacjom i jest ona ostateczna. W ten sposób resort zamierza uspokoić opinię publiczną po ostatnich informacjach z Pomorza.
Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
🇵🇱⚛️
Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna – Ministerstwo Klimatu i Środowiska — WarNewsPL (@WarNewsPL1) January 19, 2024
Ponadto szefowa resortu Paulina Henning-Kloska spotkała się w piątek z amerykańskim ambasadorem Markiem Brzezinskim. Jednym z tematów była właśnie elektrownia jądrowa w Polsce, w której powstanie Amerykanie biorą czynny udział.
W trakcie spotkania rozmawiano o współpracy polsko-amerykańskiej na rzecz rozwoju energetyki jądrowej - czytamy w komunikacie resortu.
Minister @hennigkloska spotkała się z Ambasadorem USA w PL Markiem Brzezińskim @USAmbPoland. W trakcie spotkania rozmawiano o współpracy 🇵🇱🇺🇸na rzecz rozwoju energetyki jądrowej. pic.twitter.com/7xgjjlJ8Qa — Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) January 19, 2024
Czytaj więcej: Javier Milei: Wszyscy mamy te same niezbywalne prawa przyznane przez Stwórcę: życie, wolność i własność
Władze Pomorza chciały opóźnić budowę elektrowni jądrowej?
Jak poinformował w środę portal "Energetyka 24", wicemarszałek województwa pomorskiego oraz wojewoda Beata Rutkiewicz w trakcie spotkania w Chojnicach poinformowali, że podejmują starania na rzecz ewentualnej zmiany lokalizacji planowanej elektrowni jądrowej. Zaproponowano, że elektrownia mogłaby powstać w pobliżu Żarnowca zamiast Choczewa. Raport w tej sprawie trafił już do rąk Premiera Donalda Tuska.
Marszałek województwa pomorskiego Beata Rutkiewicz powiedziała, że ta decyzja zapadła po kontroli środowiskowej w Lubiatowie.
Ta decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana, ale cały czas rozważamy, czy słusznie. Są też różne głosy na temat wybranej technologii. Najbliższe miesiące będą decydujące – mówiła wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
Jeżeli w tej chwili w projekcie jądrowym ktoś zacząłby wprowadzać modyfikacje (a jest on w dosyć zaawansowanym stadium), to w zasadzie by go wykoleił. A komplikacje wywołane taką decyzją byłyby katastrofalne. Postępy projektu cofnęłyby się o kilka lat, a na uwadze należy mieć też także skutki polityczne (w projekt zaangażowani są Amerykanie). Jednocześnie – decyzja o ustaleniu lokalizacji dla elektrowni jądrowej uzyskała status ostatecznej - podkreśla portal "energetyka24.com".
Zdaniem Jakuba Wiecha takie zawirowania w lokalizacji elektrowni mogłyby przedłużyć jej budowę o co najmniej 5 lat.
Polacy za budową elektrowni atomowych
Z sondażu Instytutu Badań Pollster dla “Super Expressu” wynika, że 62 proc. Polaków jest za budową elektrowni atomowych w Polsce, przeciwnego zdania jest zaledwie 23 proc.
Protesty Bałtyckiego SOS nie podważyły dotąd konsensusu politycznego w Polsce w tej sprawie, czego dowodem jest ponadpartyjne poparcie specustawy jądrowej w Sejmie mającej usprawnić inwestycję - zauważył ekspert ds. energetyki Wojciech Jakóbik.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW.
Źródło: tvmn.pl, x.com