Niemcy najbardziej rasistowskim krajem w UE. Szokujące badania
Z raportu Agencji Praw Podstawowych UE wynika, że czarnoskóre osoby nadal spotykają się z rasizmem i dyskryminacją. Najgorzej wypadają Niemcy, tam odsetek dyskryminacji wyniósł ponad 70 proc.
- Badanie zostało przeprowadzone w 13 krajach UE na 6750 czarnoskórych osobach. 45 proc. badanych zadeklarowało, że doświadczyło dyskryminacji.
- Najgorzej wypadli Niemcy, aż 76 proc. respondentów zadeklarowało, że byli dyskryminowani w ciągu ostatnich pięciu lat.
- Okazuje się, że Polska ma najmniejszy odsetek dyskryminacji w Europie - 20 proc.
- Zobacz także: Polska 2050 i PSL powołają odrębne kluby w Sejmie. Będą tworzyć "federację"
Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej opublikowała w środę raport dotyczący rasizmu wobec osób czarnoskórych. Badanie zostało przeprowadzone w 13 krajach UE na 6750 czarnoskórych osobach. 45 proc. badanych zadeklarowało, że doświadczyło dyskryminacji.
Najgorzej wypadli Niemcy, aż 76 proc. respondentów zadeklarowało, że byli dyskryminowani w ciągu ostatnich pięciu lat ze względu na kolor skóry, pochodzenie lub religię. Kolejna jest Austria, gdzie odsetek osób dyskryminowanych wynosi 72 proc.
Okazuje się, że Polska ma najmniejszy odsetek dyskryminacji w Europie - 20 proc. Dość dobrze wypadły też Szwecja (25 proc.) i Portugalia (26 proc.).
Czytaj także: Skandal w Niemczech. Korupcja przy wydawaniu wiz imigrantom
Dyrektor FRA: Osoby czarnoskóre spotykają się z coraz większą dyskryminacją
45 proc. respondentów twierdzi, że doświadczyło dyskryminacji rasowej w ciągu 5 lat poprzedzających badanie, co stanowi wzrost w porównaniu z 39 proc. w ostatnim badaniu FRA.
To szokujące, że od czasu naszej ostatniej ankiety w 2016 r. nie odnotowaliśmy żadnej poprawy. Zamiast tego osoby pochodzenia afrykańskiego spotykają się z coraz większą dyskryminacją wyłącznie ze względu na kolor skóry - stwierdził Michael O'Flaherty, dyrektor FRA.
Dodał, że “rasizm i dyskryminacja nie powinny mieć miejsca w naszych społeczeństwach. UE i jej państwa członkowskie powinny wykorzystać te ustalenia, aby lepiej ukierunkować swoje wysiłki i dopilnować, aby osoby pochodzenia afrykańskiego również mogły swobodnie korzystać ze swoich praw bez rasizmu i dyskryminacji”.
Badanie przeprowadzono w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Luksemburgu, Polsce, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji.
Źródło: poland.representation.ec.europa.eu, infor.pl