Wspieraj wolne media

Polityk z Łotwy uciekła na Białoruś. Ostatnio kandydowała do Parlamentu Europejskiego. Podążyła drogą Tomasza Szmydta

0
0
0
Tomasz Szmydt
Tomasz Szmydt / Fot. PAP/Rafał Guz

Niedoszła europoseł Olga Czerniawska uciekła z Łotwy na Białoruś, gdzie poprosiła o azyl. W białoruskiej telewizji państwowej wyemitowano wywiad z kobietą, która mówiła, że musiała uciekać z kraju przez rzekome represje polityczne.

Niedoszła europoseł Olga Czerniawska uciekła z Łotwy na Białoruś, gdzie poprosiła o azyl. W białoruskiej telewizji państwowej wyemitowano wywiad z kobietą, która mówiła, że musiała uciekać z kraju przez rzekome represje polityczne. 

Kobieta, która uciekła z Łotwy na Białoruś, opowiadała o rzekomych zagrożeniach życia i zdrowia, jakie czyhały na nią w kraju za polityczną działalność. W wyemitowanym wywiadzie uznała, że obywatele Łotwy, którzy nie wspierają Ukrainy są od razu uznawani za tajnych pracowników rosyjskich służb. 

Dodała także, że w jej kraju nie ma wolności słowa, a prasa i inne media są kontrolowane przez rząd. Czerniawska przekonywała również, że do łotewskich aresztów trafiło czterech "nieprawomyślnych" blogerów - jednakże tutaj nie wskazała o kogo chodzi.

Czytaj więcej: MSZ: Tomasz Szmydt usiłował nagabywać polskiego przedstawiciela dyplomatycznego. Były sędzia: Chciałem złożyć dokumenty

Ucieczka Tomasza Szmydta na Białoruś

Tomasz Szmydt, sędzia II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, uciekł na Białoruś. Na konferencji prasowej w Mińsku wyjaśnił, że poprosił o azyl polityczny i przekonywał, że musiał opuścić Polskę, ponieważ nie zgadza się z działaniami władz w Warszawie względem Rosji i Białorusi.

Na swoim koncie na Telegramie Szmyd zamieścił cztery krótkie filmy, w których tłumaczy swoją decyzję o ucieczce. Część nagrań to fragmenty z programu Władimira Sołowjowa, naczelnego rosyjskiego propagandysty. 

Na jednym z filmów Szmyd odniósł się do zarzutu o szpiegostwo. Zaznaczył, że wykonywał tylko “normalną pracę” i nie naruszył żadnych przepisów. Nie został też skazany za żadne przestępstwo, a jego pobyt na Białorusi ma charakter legalny.

Prokuratura Krajowa wydała również postanowienie o przedstawieniu Tomaszowi Szmydtowi zarzutów szpiegostwa z art. 130 Kodeksu karnego par 1. i par 5. Grozi mu nawet dożywotnie więzienie.

Jak podało "Radio Zet" w środę Prokuratura Krajowa wysłała do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Tomasza Szmydta.

Oznacza to, że były sędzia będzie ścigany i zatrzymany we wszystkich państwach Unii Europejskiej – wyjaśnił rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, prokurator Przemysław Nowak.

Źródło: interia.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo