"Nie" dla decyzji Franciszka. Krytyk papieża wzywa do sprzeciwu wobec deklaracji watykańskiej
Bp Joseph E. Strickland z USA wezwał katolików i biskupów do wyrażenia sprzeciwu wobec decyzji papieża Franciszka, który de facto zezwolił na “błogosławieństwo” par jednopłciowych. Amerykański hierarcha w przeszłości krytykował Ojca Świętego.
- Watykan poinformował, że dopuścił możliwość błogosławienia dla par homoseksualnych, które zawarto w deklaracji "Fiducia supplicans" wydany przez Dykasterię Nauki Wiary.
- Bp Strickland zachęcił biskupów, aby “wszyscy przyłączyli się do głosu siły i radości w Panu w tych ostatnich dniach Adwentu i powiedzieli «nie» temu najnowszemu dokumentowi”.
- Tymczasem przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing wyraził całkiem odmienne stanowisko.
- Zobacz także: Niemcy rezygnują z dopłat do elektryków. Eksperci mówią o dramatycznych konsekwencjach
W poniedziałek Watykan poinformował, że dopuścił możliwość błogosławienia dla par homoseksualnych, które zawarto w deklaracji "Fiducia supplicans" wydany przez Dykasterię Nauki Wiary. W dokumencie wyraźnie zastrzeżono, że takie błogosławieństwo musi odbywać się poza jakimkolwiek rytuałem, aby jednoznacznie nie był utożsamiany z sakramentem małżeństwa.
Chodzi o pary tworzone przez osoby tej samej płci, ale poza jakimkolwiek rytuałem czy imitacją małżeństwa. Doktryna o małżeństwie się nie zmienia, błogosławienie nie oznacza akceptacji związku - podał Vatican News.
Biskup Strickland wzywa do sprzeciwu
Odwołany przez Ojca Świętego w listopadzie biskup diecezji Tyler w Teksasie Joseph Strickland wezwał biskupów katolickich do sprzeciwu wobec zatwierdzonej przez papieża Franciszka deklaracji doktrynalnej “Fiducia supplicans”.
Duchowny zachęcił biskupów, aby “wszyscy przyłączyli się do głosu siły i radości w Panu w tych ostatnich dniach Adwentu i powiedzieli «nie» temu najnowszemu dokumentowi”.
Naprawdę musimy po prostu stanowić jeden głos i powiedzieć “nie”, nie będziemy się do tego stosować. Nie włączymy tego do życia Kościoła, ponieważ po prostu musimy powiedzieć «nie». I musi to być wspólny głos - stwierdził Strickland.
Czytaj także: Papież wyznaczył już sobie swój grób. Miejsce pochówku Franciszka budzi zaskoczenie
Niemiecki biskup chwali deklarację watykańską
Tymczasem przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing wyraził całkiem odmienne stanowisko. Zaznaczył, że z “ wielkim zadowoleniem” przyjął ten dokument i jest “wdzięczny za przyjętą w nim perspektywę duszpasterską”.
Oznacza to, że błogosławieństwo może zostać udzielone parom, które nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego w Kościele na przykład z powodu rozwodu, a także parom tej samej płci. Praktyka Kościoła zna wiele form błogosławieństw. Dobrze, że ten skarb został teraz wyniesiony ze względu na różnorodność stylów życia - dodał przewodniczący niemieckiego episkopatu.
Źródło: dorzeczy.pl