Wspieraj wolne media

Największa powojenna zbrodnia na Polakach - Obława Augustowska. Do dziś nie jest znana dokładna liczba ofiar

3
0
4
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter/Instytut Pamięci Narodowej

12 lipca przypada Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Tego dnia 1945 r. rozpoczęła się sowiecka operacja wojskowa wymierzona w polskie podziemie niepodległościowe.

W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej przy pomocy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic.

Oddziały sowieckie przetrząsały lasy i wsie, aresztując podejrzanych o kontakty z polską partyzantką niepodległościową. Nie znamy dokładnie ani daty początkowej, ani końcowej operacji - najczęściej umieszcza się ją między 12 a 28 lipca. Zatrzymano ponad 7 tys. osób, z których prawie 600 nigdy nie powróciło do domów. Najprawdopodobniej wszyscy zostali zamordowani.

“Mały Katyń”

Wydarzenia 12 lipca 1945 roku nazywa się często „małym Katyniem”, bo tragedia, jaka się wtedy rozegrała, przywołuje wspomnienie sowieckiej zbrodni na oficerach Wojska Polskiego z 1940 roku. Podobieństwa nasuwają się same. Tacy sami byli sprawcy – funkcjonariusze NKWD i Armii Czerwonej; takie same ofiary - polscy patrioci; i taka sama, jak po zbrodni katyńskiej - walka z pamięcią o zabitych - napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu na 12 lipca.

Zaznaczył, że losu, jaki spotkał wywiezionych w ostatnich dniach ich życia, możemy się dziś jedynie domyślać.

Czytaj także: Prezes Kaczyński opowiada się za przeniesieniem pomnika wołyńskiego do centrum Warszawy

Prezydent: Mam nadzieję, że prawda ujrzy światło dzienne

Łączę się w bólu z rodzinami i bliskimi ofiar. Wiem, że niepełna wiedza o tym, przez co przeszli po aresztowaniu, oraz brak mogił jest dla wielu z Państwa źródłem głębokiego cierpienia. Mam nadzieję, że prawda o losie ofiar obławy augustowskiej ujrzy światło dzienne i ukoi ból w sercach ich rodzin - napisał.

Prezydent Andrzej Duda złożył również wyrazy uznania dla wszystkich tych, którzy dbają o historyczną prawdę i przyczyniającym się do jej upowszechniania.

Źródło: twitter, prezydent.pl, ipn.gov.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo