Polscy przedsiębiorcy piszą do Donalda Tuska. Nie zgadzają się na rezygnację z Centralnego Portu Komunikacyjnego. To szansa na rozwój polskiej gospodarki
Portal "Wprost" dotarł do listu, który Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych wysłała do Premiera Donalda Tuska. Przedsiębiorcy podkreślili w liście jak istotną dla Polski jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.
- Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych wysłała do Premiera Donalda Tuska specjalny list.
- Najwięksi polscy przedsiębiorcy stają w obronie Centralnego Portu Komunikacyjnego.
- Przypominają o ogromnej szansie na rozwój dla polskich firm i gospodarki.
- Zobacz także: Gwara śląską uznana za język regionalny? Jest decyzja polskiego Sejmu. Posłowie Koalicji Obywatelskiej nie kryją zadowolenia
Portal "Wprost" dotarł do listu, który Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych wysłała do Premiera Donalda Tuska. Rada zrzesza największe polskie firmy, których ambicją jest ekspansja międzynarodowa i budowa silnych marek nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju.
Należy do niej 19 znanych przedsiębiorstw, m.in. firma farmaceutyczno-biotechnologiczna Adamed, chemiczny Synthos, spożywczy Maspex, producent naczep Wielton czy okien dachowych Fakro.
Przedsiębiorcy podkreślili w liście jak istotną dla Polski i rozwoju polskiego sektora gospodarczego jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Zwracamy się z wyrazem poparcia dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, w sposób uwzględniający długoletnie, wielopokoleniowe potrzeby polskiej gospodarki, racjonalizm, transparentność i efektywność podejmowanych decyzji operacyjnych oraz maksymalne wsparcie polskich przedsiębiorców będących wykonawcami projektu - czytamy w liście Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych.
Przypomnieli również, że CPK jest ponadczasowym projektem, realizowanym już od conajmniej kilkunastu lat.
Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że projekt nie jest politycznym przedsięwzięciem jednego z aktorów polskiej sceny politycznej, a koncepcją proponowaną i analizowaną od wielu lat. Trzydzieści pięć lat po rozpoczęciu demokratycznych i wolnorynkowych przemian w naszym kraju apelujemy o przyjęcie równie długofalowego podejścia do rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego Polski - czytamy dalej.
Maspex, Synthos, Wielton, Fakro i kilkanaście innych największych polskich firm zrzeszonych w Radzie Polskich Przedsiębiorców Globalnych wysłały list do Premiera Donalda Tuska, w którym POPIERAJĄ budowę CPK. "Inwestycja ma szansę stać się wielkim kołem zamachowym polskiej… — Szymon Krawiec (@SzymonKrawiec) April 30, 2024
Polskie firmy z szansą na rozwój
Rada zwraca uwagę, że budowa CPK jest bardzo dużą szansą dla polskich firm.
Warto przypomnieć, że koszty związane z budową CPK, rozbudową systemu kolejowego i drogowego, w dużej mierze związane są z inwestycjami, które zostaną poniesione w każdym scenariuszu rozwoju gospodarczego Polski. Znaczną część wykonawców stanowić będą polskie firmy, dla rozwoju których inwestycje publiczne związane z realizacją projektu mogą być kluczowe - czytamy w liście polskich przedsiębiorców.
Budowa CPK będzie stanowić impuls rozwojowy dla polskiego sektora lotniczego. To szansa na zwiększenie przepływu pasażerów, towarów, otwarcie nowej siatki połączeń, nowe inwestycje dla polskich przewoźników. A to wszystko może docelowo doprowadzić do wzrostu globalnej konkurencyjności polskich firm z wielu branż.
Czytaj więcej: Politycy Prawa i Sprawiedliwości nie ufają nowemu rządowi
Politycy Prawa i Sprawiedliwości nie ufają nowemu rządowi
W ocenie posła Prawa i Sprawiedliwości Zbigniewa Kuźmiuka, Maciej Lasek pozoruje prace nad całą inwestycją. W rzeczywistości chodzi o jej zablokowanie.
To są działania pozorowane wprost, ponieważ opinia publiczna bardzo mocno naciska w sprawie tej inwestycji, więc nie chcąc im iść pod prąd, to mówi się o modyfikacjach. Te działania świadczą o tym, że inwestycji po prostu nie chce się realizować. Procesy przygotowania inwestycji trwają latami, więc chce się je w sposób zasadniczy zmieniać, to trzeba to robić wszystko od początku. Tutaj jest olbrzymi opór społeczny, więc mam nadzieję, że ten ruch społeczny będzie wymuszał pewne rzeczy. Obawiam się, że do realizacji tej inwestycji wrócimy dopiero wtedy, kiedy Prawo i Sprawiedliwość wróci do władzy - oznajmił poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy ma powstać port lotniczy.
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski poparł zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej. Znalazł się na niej Centralny Port Komunikacyjny.
Źródło: biznes.wprost.pl