Sojusz Północnoatlantycki odchodzi od Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie. Jest to odpowiedź na agresywne działania Kremla. "Rosja od 2007 r. nie wykonywała swoich zobowiązań wynikających z Traktatu CFE"
Kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego poinformowały o zamiarze zawieszenia Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie.
- W ostatnich dniach Rosja wycofała się z traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych.
- W odpowiedzi na te działania Kremla kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego podjęły istotną decyzję.
- Polska wraz z pozostałymi państwami podejmie formalne działania w celu zawieszenia Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie.
- Zobacz także: Przyszłość Centralnego Portku Komunikacyjnego może wisieć na włosku. Lewica: To studnia bez dna
Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stanowisko zostało sformułowane w odpowiedzi na postępowanie Rosji, sprzeczne z prawem międzynarodowym, w szczególności z Traktatem o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie.
Rosja od 2007 r. nie wykonywała swoich zobowiązań wynikających z Traktatu CFE. W 2022 r. Rosja, przy udziale Białorusi, dokonała kolejnego aktu rażącego naruszenia zakazu użycia siły wobec Ukrainy, innego państwa-strony Traktatu CFE. W dniu 7 listopada br. Rosja formalnie przestała być stroną tej umowy. W tych warunkach, stanowiących zasadniczą zmianę okoliczności w stosunku do tych, które istniały w czasie zawierania tej umowy międzynarodowej, Rzeczpospolita Polska nie może pozostawać zobowiązana do wypełniania Traktatu CFE - czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Przekazano, że Polska podejmie formalne działania w celu zawieszenia Traktatu CFE w sposób całościowy w odniesieniu do wszystkich jego postanowień i bezterminowy.
Oznacza to, że Rzeczpospolita Polska nie będzie prawnie ani praktycznie obowiązana wypełniać postanowienia Traktatu CFE, w tym dotyczące ograniczeń związanych z Siłami Zbrojnymi RP. Polska realizowała zobowiązania wynikające z Traktatu CFE od 1992 r., kiedy to umowa ta weszła w życie, stanowiąc wówczas ważny element architektury bezpieczeństwa w Europie. Rosja pogwałciła literę i ducha Traktatu, przez wiele lat nie realizując jego postanowień, a następnie wszczynając bezprawną, niesprowokowaną wojnę - wyjaśnia resort.
W tej sytuacji interes bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej wymaga dalszego wzmocnienia zdolności obrony i odstraszania, poprzez konsekwentne podejmowanie działań w wymiarze narodowym i sojuszniczym. Jednocześnie Polska nie wyklucza podjęcia w przyszłości dalszych kroków na gruncie prawa międzynarodowego, włączając w to wypowiedzenie Traktatu CFE w związku z wypowiedzeniem Traktatu CFE przez Rosję, jeśli wymagać tego będzie interes bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej - podkreśla Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Wspólne oświadczenie MSZ oraz @MON_GOV_PL w sprawie zawieszenia Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie.
Pełna treść oświadczenia ⬇️https://t.co/woACDdmNR5 — Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) November 7, 2023
Czytaj więcej: Wybory prezydenckie w Rosji. Władimir Putin przygotowuje plan. Cesarz i "zbawiciel" narodu rosyjskiego nie zamierza ustępować
Czym jest Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie?
Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie został podpisany 19 listopada 1990 r. w Paryżu i wszedł w życie w 1992 r. Głównym elementem porozumienia była redukcja istniejącego ofensywnego uzbrojenia konwencjonalnego posiadanego przez NATO i państwa byłego Układu Warszawskiego (czołgi, bojowe wozy opancerzone, artyleria o kalibrze 100 mm i większym, samoloty bojowe i śmigłowce uderzeniowe). Liczono, że ograniczenia ilościowe dotyczące uzbrojenia oraz przekazywanie szczegółowej informacji o potencjałach sił zbrojnych i poddaniu tych informacji weryfikacji ograniczy możliwości dokonania niespodziewanej napaści zbrojnej i rozpoczęcia działań na dużą skalę.
Źródło: dorzeczy.pl