Minister Gembicka zawarła porozumienie z rolnikami? "Nie zgadzamy się, by oskarżać ich o blokowanie pomocy humanitarnej na granicy"
We wtorek na przejście graniczne w Medyce udała się Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka. Niedawno do protestu transportowców dołączyli bowiem rolnicy. Jak przekazał rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek doszło do zawarcia porozumienia z rolnikami.
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka we wtorek odwiedziła strajkujących w Medyce rolników.
- Zgodnie ze słowami rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Rafała Bochenka miała zawrzeć pewne porozumienie.
- Ponadto poprosiła unijnego komisarza Valdisa Dombrovskisa w sprawie sytuacji na granicy z Ukrainą.
- Zobacz także: Disney wyrzucony z generatora memów? Microsoft nie chce memów z obnażających stereotypy o mniejszościach. Chodzi o te ośmieszające poprawność polityczną.
We wtorek na przejście graniczne w Medyce udała się Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka. Niedawno do protestu transportowców dołączyli bowiem rolnicy. Jak przekazał rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek doszło do zawarcia porozumienia z rolnikami.
Doszło do jakiegoś rodzaju kompromisu, jeżeli chodzi o różnego rodzaju rozwiązania i wsparcie dla producentów rolnych. I te rozwiązania zostały zaprezentowane wczoraj. Z tego co wiem, jest jakieś wstępne porozumienie - wyjaśnił rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek.
W poniedziałek rolnicy z organizacji "Oszukana wieś" rozpoczęli całodobową blokadę przejścia granicznego w Medyce. Blokada, stanowiąca wyraz sprzeciwu wobec wwozu ukraińskiego zboża do Polski, ma potrwać do 3 stycznia.
Nowa Minister Rolnictwa nie próżnuje
Jak przekazała Minister Gembicka, odbyła ona we wtorek wieczorem rozmowy z rolnikami, a także z ekspertami. Poinformowała również, że poprosiła unijnego komisarza Valdisa Dombrovskisa w sprawie sytuacji na granicy z Ukrainą.
Wystąpiłam do unijnego komisarza Valdisa Dombrovskisa o spotkanie, w których wzięliby udział również protestujący rolnicy i przewoźnicy. Nie zgadzamy się, by oskarżać ich o blokowanie pomocy humanitarnej na granicy. Będziemy walczyć na forum unijnym o rozwiązania, których domagają się rolnicy. Rolnicy z Podkarpacia zgłosili trzy postulaty: dopłaty do skupu kukurydzy, utrzymanie podatku rolniczego na poziomie tegorocznym oraz kontynuowanie kredytów płynnościowych - podkreśliła Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka.
Minister @AnnaGembicka: W ramach rozwiązań doraźnych:
✅ zaproponowaliśmy rolnikom mechanizm dopłat do kukurydzy w wysokości 1 tys. zł do ha.
✅ustaliliśmy zwiększenie akcji kredytowej w ramach kredytów płynnościowych o 2,5 mld zł.
✅wypracujemy też taki mechanizm, który ochroni… pic.twitter.com/GGFVgmOfJH — Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) November 28, 2023
Nowa Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka udostępniła dzień po zaprzysiężeniu listę firm importujących zboże z Ukrainy. Wcześniej były Minister Robert Telus wielokrotnie unikał tego tematu.
Opublikowałam listę firm, które sprowadzały zboże z Ukrainy. Lista składa się z danych, którymi dysponują nasze inspekcje i została opublikowana w takiej kolejności, w jakiej otrzymaliśmy ją od inspekcji. Oprócz tego wystąpiłam do Krajowej Adm. Skarbowej o udostępnienie nam listy KAS w celu publikacji - poinformowała Anna Gembicka.
Jeśli nie będzie możliwości publikacji listy z KAS, to zaproponuję projekt ustawy, który pozwala na zdjęcie tajemnicy skarbowej w uzasadnionych interesem publicznym sytuacjach - dodała nowa Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Opublikowałam listę firm, które sprowadzały zboże z Ukrainy. Lista składa się z danych, którymi dysponują nasze inspekcje i została opublikowana w takiej kolejności, w jakiej otrzymaliśmy ją od inspekcji.
Oprócz tego wystąpiłam do Krajowej Adm. Skarbowej o udostępnienie nam… — Anna Gembicka (@AnnaGembicka) November 28, 2023
Czytaj więcej: Będzie komisja śledcza w sprawie afery zbożowej? Rzepa: "Po audycie w poszczególnych resortach tego materiału nam na pewno przybędzie"
Czego chcą polscy przewoźnicy?
Protest polskich przewoźników jest związany z liberalizacją przepisów w sprawie transportu międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej. Kluczowym wymogiem, jaki stawiają Polacy jest przywrócenie systemu wydawania zezwoleń na pracę w UE dla ukraińskich przewoźników i zmniejszenie ich ilości do poziomu sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę tj. 200 tys. rocznie.
Po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny z Rosją Unia podjęła bezprecedensowe kroki w celu wsparcia ukraińskiej gospodarki i na rok zniosła Ukraińcom konieczność uzyskiwania tych zezwoleń. Latem tego roku UE przedłużyła tę normę do czerwca 2024 r.
Przewoźnicy z Polski chcą też zaostrzenia zasad przewozu EKMT i wprowadzenia osobnej kolejki w systemie elektronicznym dla pojazdów transportowych zarejestrowanych na obszarze UE.
Kijów planuje omówić tę kwestię nie tylko z polskimi władzami, ale także z Komisją Europejską, podają ukraińskie media. Piszą też, że transport towarowy może stać się nowym problemem w stosunkach polsko-ukraińskich.
Źródło: dorzeczy.pl