W studiu RMF FM jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen oraz założyciel i były szef Nowoczesnej Ryszard Petru toczyli debatę na tematy gospodarcze. Zobacz, dlaczego interrnauci wyśmiali prezesa Nowej Nadziei.
W studiu RMF FM jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen oraz założyciel i były szef Nowoczesnej Ryszard Petru toczyli debatę na tematy gospodarcze. Dyskusja dotyczy m.in. 500+, wieku emerytalnego, wynagrodzenia minimalnego czy podatku VAT. Kto w tej dyskusji okazał się większym liberałem, a kto zaprezentował jako lepszy obrońca interesów przedsiębiorców? Czy liberałowie przekonają, że chcą zadbać także o gorzej zarabiających?
Obaj panowie chcą startować w jesiennych wyborach do parlamentu - Mentzen widzi się w ławach poselskich, Petru - w Senacie. Zobaczcie jak odpowiadają w debacie w RMF FM, którą prowadzą Krzysztof Berenda i wicenaczelny "Dziennika Gazety Prawnej" Marek Tejchman.
Prowadzący debatę dziennikarze jako pierwsze spytali się polityków co sądzą na temat 500 plus i czy to świadczenie powinno dalej funkcjonować.
Nie można podnosić 500+. Nie można waloryzować tej kwoty. Mamy bardzo niską demografię, współczynnik wynosi obecnie 1,26 i jest niższy, niż przed wprowadzeniem 500+. Program nie zdaje rezultatu - podkreślił Sławomir Mentzen.
Należy wprowadzić próg dochodowy, żeby tylko osoby niezamożne otrzymywały to świadczenie. Dzisiaj 25 proc. pieniędzy z 500+ trafi do 20 proc, najbogatszych Polaków - ocenił natomiast Ryszard Petru.
Następnie panowie zostali zapytani o wiek emerytalny. Czy ich zdaniem powinien zostać na obecnym poziomie lub też przewidują jakieś zmiany.
Proponuję wiek emerytalny równy dla kobiet i mężczyzn. Możemy zacząć od 62 lat, ale potem bardzo mocne zachęty do tego, żeby ludzie dłużej pracowali. 500 zł wyższa emerytura za dodatkowy rok pracy - powiedział Petru.
Nie należy ruszać wieku emerytalnego, natomiast trzeba zrobić wszystko, żeby Polacy trochę później przechodzili na emeryturę. Stąd moja propozycja, żeby emeryci byli traktowani tak jak studenci - żeby nie musieli płacić składek ZUS ani podatku dochodowego - zaznaczył Mentzen.
Dziennikarze chcieli również poznać zdanie polityków w zakresie waluty euro oraz to czy Polska powinna przystąpić do strefy euro lub czy Polacy powinny nadal płacić polskimi złotówkami.
Tak, powinna. Nie zarabiamy na różnicy kursowej i jest to strefa, która gwarantuje bezpieczeństwo. Pytanie, czy wolimy mieć Glapińskiego, jako gwaranta bezpieczeństwa, czy panią Lagarde. Czy wolimy stabilność i niższą inflację - jak w strefie euro, czy wyższą, jak u nas - wyjaśnił Ryszard Petru.
Strefa euro nigdy nie była optymalną strefą walutową. Co najwyżej kraje Niemcy, kraje Beneluksu, czy Austria. Stąd problemy gospodarcze Włoch Grecji, czy Hiszpanii. Włochy w latach 90. były na poziomie Niemiec. Tak dla złotówki, nie dla Glapińskiego - zaznaczył współlider Konfederacji.
Czytaj więcej: Trump wyjaśnił, dlaczego nie oddał tajnych dokumentów. Szokujące wyznanie byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. "Jak każdy inny prezydent wywiozłem rzeczy" [WIDEO]
Przegrana Mentzena w bezpośrednim pojedynku
W drugiej części debaty politycy otrzymali możliwość zadawania sobie bezpośrednich pytań. Tutaj współprzewodniczący Konfederacji Sławomir Mentzen zaczął wykazywać symptomy zakłopotania. Były prezes Nowoczesnej Ryszard Petru zadał przeciwnikowi pytanie odnośnie przeprowadzenia referendum o pozostanie Polski w Unii Europejskiej. Mentzen zastanawiał się przez chwilę nad odpowiedzią, lecz Petru chciał prostej odpowiedzi tak lub nie.
UE, która zapewnia swobodę poruszania, przepływu kapitału, usług, osób jest świetnym rozwiązaniem - powiedział Sławomir Mentzen, nie dając jasnej odpowiedzi.
Internauci nie mieli tutaj litości dla popularnego polityka Konfederacji. Ich zdaniem prezes Nowej Nadziei nie wypadł najlepiej w pojedynku z Ryszardem Petru.
Ryszard Petru pozamiatał Mentzenem studio RMF. Fakt, nie opinia. Przyznam, że zaskoczył mnie tak dobry występ. A Mentzen? Nie od dziś wiadomo, że dobrze wypada jedynie na Tik Toku, gdzie można coś dograć, powtórzyć i przede wszystkim wyreżyserować - skomentował Michał Jelonek, dziennikarz TV Media Narodowe.
Widać było, że Petru poważnie podszedł do tej debaty, a Mentzen mógł dużo lepiej się do niej przygotować. Mentzen nie docenił Ryśka, który jak widać przestudiował postulaty Mentzena i próbował uderzać do z każdej możliwej strony - tu dla przykładu niskie i proste podatki - napisał użytkownik Wolność_Słowa
Jeśli Sławomir Mentzen chce utrzymać swoją popularność, to musi unikać jakichkolwiek wystąpień medialnych w którym jest ktoś więcej niż on, i skupić się na publicznym piciu piwa, bo chyba tylko to mu ostatnio wychodzi - podkreślił dziennikarz Radia Zet Maciej Bąk.
Debata Petru kontra Mentzen - nie zapomnę jej nigdy. Pan Ryszard, jeśli rozmawia o ekonomii, gospodarce, podatkach, a nie jakichś pierdołach, to nagle staje się bardzo groźnym przeciwnikiem w takich debatach. Pan Sławomir chyba go nie docenił - ocenił użytkownik Jeden z wielu.
Ryszard Petru bardzo sprytnie zadał pierwsze pytanie o wyjście z UE. Mentzen nie może jasno powiedzieć „PolExit” bo wie, że taka narracja nie doda mu pkt procentowych. Szczególnie wśród popierających Hołownię od którego Konfederacja chce podbierać - wskazał Tomasz Kalinowski