Wspieraj wolne media

Media: Tusk chce wycofać pozwy przeciwko unijnej polityce klimatycznej

1
24
5
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Leszek Szymański

Rząd Donalda Tuska zamierza wycofać pozwy złożone przez PiS w Trybunale Sprawiedliwości UE przeciwko regulacjom związanym z polityką klimatyczną Brukseli.

Prawo i Sprawiedliwość wniosło pozwy do Trybunału Sprawiedliwości UE, w tym cztery sprawy w zeszłym roku próbujące unieważnić politykę klimatyczną UE: ustawę zakazującą sprzedaży nowych samochodów emitujących CO2 od 2035 r., politykę UE wyznaczającą krajowe cele w zakresie redukcji emisji, zmiany w unijnych limitach emisji dwutlenku węgla i cele polegające na ochronie lasów, aby mogły one magazynować więcej dwutlenku węgla.

Tusk wycofa pozwy przeciwko unijnej polityce klimatycznej?

Polska nie będzie już pozywać UE do sądu w związku z próbami anulowania wielu polityk dotyczących zmian klimatycznych i przygotowuje się do wycofania pozwów złożonych przez poprzedni rząd w tej sprawie, na to wskazują przynajmniej informacje z kilku źródeł rządowych i unijnych, pozyskane przez Reutersa.

Agencja zaznaczyła, że centrowy nowy proeuropejski rząd Donalda Tuska planuje formalnie wycofać bieżące skargi prawne przeciwko niektórym głównym politykom UE w zakresie zmian klimatycznych przed sądem najwyższym UE.

Źródła, na jakie powołuje się Reuters, podały, że rząd Tuska zamierza wycofać pozwy. W tej chwili mają trwać procesy koordynujące decyzję pomiędzy odpowiednimi ministerstwami. 

Biuro Tuska nie odpowiedziało na prośbę o komentarz. Ministerstwo klimatu nie udzieliło od razu komentarza - poinformował Reuters.

Na razie żadna skarga w sprawie klimatatu nie została wycofana, ale sprawdzamy wszystkie - przekazał dziennikarce RMF FM w Brukseli minister ds. europejskich Adam Szłapka.

Czytaj także: Większe kompetencje dla UE? Rząd Tuska zmienia stanowiska PiS w TSUE

Kaleta: Wyrażenie zgody na gigantyczną drożyznę

Reuters informuje, że rząd Donalda Tusk chce wycofać się z tych skarg. Byłoby to wprost wyrażenie zgody na gigantyczną drożyznę wobec Polaków. Pieniądze z ETS mają wszakże zgodnie z planem Brukseli trafiać do UE. Tak Tusk spłaca swoje polityczne długi - napisał Sebastian Kaleta z Suwerennej Polski.

Dodał, że “Polska zaskarżyła do TSUE pakiet FitFor55 (czyli podatki od samochodów, podatki od domów, nowe podatki emisyjne), ponieważ procedowany był niezgodnie z traktatami, bez uwzględnienia prawa weta”.

Źródło: reuters.com, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
24
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo